4 najczęstsze urazy sportowe u kobiet

Marcin Czerwiec 23, 2015 2
4 najczęstsze urazy sportowe u kobiet

W ciągu ostatnich lat odsetek kobiet zaangażowanych w sport i ćwiczenia stale rośnie. Pomimo, że aktywność fizyczna jest doskonała z wielu powodów, zarówno zdrowotnych jak i psychologicznych, wzrasta w związku z tym ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Istnieją pewne dolegliwości sportowe, na które szczególnie kobiety są narażone, na przykład urazy kolana. Spowodowane jest to różnicami w budowie anatomicznej – kobiety mają szerszą miednicę. To sprawia, że na staw i jego struktury wspierające nałożone jest dodatkowe obciążenie. Poniżej 4 najczęściej występujące urazy sportowe u kobiet.

1. Urazy więzadła krzyżowego przedniego

Urazy te często są spowodowane przez skręcające siły w stawie kolanowym, podczas gdy stopa nie zmienia położenia. Z tego powodu więzadła często są uszkadzane w sportach obejmujących nagłe zmiany ruchu, takich jak siatkówka czy piłka nożna. Urazy więzadeł wstępują od 2 do 8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyna tego nie jest jasna, ale różnice anatomiczne maja tu kluczowe znaczenie. Mogą na to również wpływać różnice w poziomie hormonów. Aby uniknąć takich urazów należy przede wszystkim wzmacniać mięśnie utrzymujące kolano. Także dodatkowe wsparcie kolan w postaci stabilizatorów i opasek, które można nabyć w sklepach medycznych może być pomocne.

2. Ból rzepki

Ból rzepki to ból wokół przedniej części stawu kolanowego. Zwykle nasila się on przy schodzeniu ze schodów lub po długim okresie bezczynności. Jest to najczęściej spowodowane przemieszczaniem się rzepki podczas aktywności fizycznej na zewnątrz zamiast naturalnie w górę i w dół w rowku, w którym ona siedzi. Zapobieganie takim bólom wiąże się z poprawą czynników biomechanicznych – wzmacnianie i utrzymanie silnych mięśni. Często pomocne mogą okazać się także odpowiednie wkładki do butów.

3. Mikropęknięcia kości

Małe pęknięcia włoskowate rozwijają się stopniowo ze względu na powtarzające się uderzenia i odkształcenia w kości, które występują podczas biegu. Kości śródstopia i kość piszczelowa to najczęstsze lokalizacje dla takich mikropęknięć. Kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia tego typu urazów, ponieważ bardzo często mają niższą gęstość kości. Głównie dotyka to kobiet cierpiących na zaburzenia menstruacyjne, lub w późniejszym okresie życia, z powodu pojawienia się osteoporozy. Mikropęknięć można uniknąć poprzez stopniowe zwiększenie natężenia wysiłku fizycznego, zwłaszcza stopniowe zwiększanie dystansu biegu. W przypadku, gdy złamania są powtarzalne, warto skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić gęstość kości.

4. Kolano biegacza

Uraz ten objawia się bólem w zewnętrznej części kolana i powstaje w wyniku powtarzającego się tarcia w stawie podczas aktywności fizycznej. Ponownie, uraz ten jest częstszy u kobiet ze względu na szersze biodra. Podobnie jak w przypadku bólu rzepki, zapobieganie powinno obejmować wzmacnianie układu mięśniowego. Ponadto korzystne są masaże i regularne rozciąganie.

Uprawiające sport kobiety powinny pamiętać, aby zapobiegać występowaniu urazu. Pomocne w tym są ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz rozciągające po wysiłku. Przydatne mogą okazać się także opaski, stabilizatory, wkładki do butów czy taśmy utrzymujące mięśnie. Produkty, które zwiększą komfort uprawiania sportu i zapobiegną powstawaniu kontuzji znaleźć można w internetowych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Jednym z nich jest www.juventas.pl, oferujący całą gamę sprzętu i produktów dedykowanych osobom aktywnym fizycznie. Klientki i klienci sklepu mogą liczyć także na profesjonalne doradców, którzy pomogą wybrać odpowiednie materiały i doradzą, które produkty wspomogą podczas uprawiania sportów.

2 komentarze »

  1. Natalia Czerwiec 23, 2015 at 6:32 pm -

    ja jeszcze jak na razie wszystkich się wystrzegałam cały czas i mam nadzieję, że tak zostanie 🙂

    • Marcin Czerwiec 24, 2015 at 10:38 am -

      Z kontuzjami jest tak jak z wypadkami samochodowymi – nie zawsze da się ich ustrzec, bo nie zawsze powstają z naszej winy. Wystarczy wziąć pod uwagę sporty zespołowe 😉

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline