Akcesoria do wina

Bartek M. Lipiec 25, 2017 0
Akcesoria do wina


Miłośnicy wina wiedzą, że ogromne znaczenie przy degustacji tym trunkiem ma nie tylko sam jego smak, ale także sposób podania i cała otoczka, która temu towarzyszy. Dostępne na rynku akcesoria do wina, a zapewniam was, że jest ich wiele, pomogą stworzyć niezwykły klimat, w którym z chęcią rozsmakujecie się w aromatycznym napoju. Aby wino smakowało naprawdę wyjątkowo, należy wiedzieć jak się z nim obchodzić, począwszy od otwarcia butelki, a skończywszy na jej zakorkowaniu. O tym, jak to robić, dowiecie się z naszego artykułu.

Wino to niezwykły trunek, którego smak znany jest ludziom od wieków. Ma też bogatą symbolikę. W religiach Dalekiego Wschodu utożsamiano je z wieczną młodością. W czasach Chrystusa natomiast chleb i wino należały do podstawowych składników pożywienia mieszkańców Palestyny. Już w tamtym okresie serwowano je w eleganckich naczyniach, tworząc przy tym specjalną oprawę. Warto naśladować ten zwyczaj i także dzisiaj podawać wino w elegancki sposób, który podkreśli jego smak. Dzięki temu nie tylko stworzymy niezwykłą atmosferę, ale też sprawiamy, że napój będzie smakował naprawdę wyjątkowo.

Pomocne będą tu praktyczne i gustowne akcesoria do wina. Kompletując je nie można zapomnieć o karafkach, odpowiednio dobranych kieliszkach, eleganckich korkach i całych zestawach, w których znajdzie się zarówno korkociąg, jak i wiele innych akcesoriów. Wiele z nich znaleźć można na stronie internetowej wyposażenie kuchni DoGotowania.pl. Sprawdzą się zarówno w przypadku osób, zajmujących się domową produkcją win na własny użytek, jak i tych, którzy zamiast obserwować cały proces jego powstawania, zdecydowanie bardziej wolą konsumpcję.

Karafki do wina

Szlachetny trunek wymaga szczególnego traktowania. Sposób jego serwowania to klucz do uwolnienia wyjątkowego smaku i aromatu. Wino bardzo efektownie prezentuje się w karafce, czyli przeznaczonym do podawania napojów eleganckim, szklanym naczyniu. Taki sposób jego serwowania sprawdzi się zarówno przy ważniejszych okazjach, jak i w trakcie małych, kameralnych uroczystości. Wino podane w karafce na stole prezentuje się wyjątkowo, a jego walory smakowe ulegają znacznej poprawie.

Wszystko dzięki temu, że w trakcie przelewania z butelki trunek napowietrza się, co pozwala na pełne uwolnienie jego smaku i aromatu. Ponadto wino poddane zostaje procesowi dekantacji, czyli oddzielenia osadu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto przelewać je powoli, najlepiej przynajmniej 2 godziny przed podaniem na stół. Karafki do wina charakteryzują się rozmaitym kształtem i pojemnością. Najbardziej popularne są te o kształcie gruszki. W nich zazwyczaj serwuje się wino białe. Natomiast w tych, które charakteryzują się szerokim dnem, przyjęło się podawać wino czerwone.

Choć karafki najczęściej służą właśnie do serwowania wina, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć ich przeznaczenie. Czyni tak wiele osób, podając w nich także inne alkohole, jak również koktajle, soki oraz mrożoną herbatę z dodatkiem cytryny i liści mięty.

Zestaw akcesoriów do wina

Taki zestaw powinien znaleźć się w posiadaniu każdego prawdziwego konesera wina. Jego dodatkowym atutem będzie, jeśli akcesoria umieszczone zostaną w eleganckim opakowaniu. Wtedy już samo otwieranie butelki przy użyciu pochodzącego z zestawu korkociągu podnosi rangę spotkania. W zestawach zazwyczaj znajduje się kilka elementów. Najczęściej są to: korkociąg, zatyczka do butelki, termometr oraz nakładany na butelkę pierścień, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed spływaniem kropel trunku po ściance butelki na stół.

Kieliszki do wina

Choć nie wszyscy tego przestrzegają, warto wiedzieć, że kształt kieliszka powinien być uzależniony od rodzaju serwowanego trunku. Wino czerwone wymaga, by podawać je w szerokich kieliszkach. Dzięki temu styka się z powietrzem na dużej powierzchni, co uwalnia jego smak i aromat. Białe wino należy podawać w wąskich kieliszkach, dzięki czemu jego aromat zostanie skondensowany. Niezależnie od rodzaju wina, kieliszki powinny być wykonane z cienkiego, przezroczystego szkła i posiadać długą, cienką nóżkę. Pozwala to na ogrzanie trunku ciepłem dłoni, a w momencie, kiedy uzyska on odpowiednią temperaturę, trzymanie kieliszka za pomocą nóżki. Należy też pamiętać, że wino nalewamy do kieliszków tak, by wypełniało 1/3 ich objętości.

Inwestując w odpowiednie akcesoria do wina, wzmacniamy doznania, jakie zapewnia nam ten napój. Osoby zaangażowane w domową produkcję wina mogą zaopatrzyć się też w balon do wina. Dzięki temu będą mogły samodzielnie czuwać nad każdym etapem jego powstawania.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline