Białko serwatkowe w kilku słowach

Michał Wrzesień 11, 2014 0
Białko serwatkowe w kilku słowach





Jednym z najczęściej wybieranych suplementów niewątpliwie jest białko serwatkowe, z ang. [whey protein concentrate] WPC, czyli koncentrat białek serwatkowych. Co kryje się pod tą nazwą i czym powinniśmy kierować się przy zakupie białka serwatkowego, tak aby wybrać produkt o jak najlepszej jakości?

W jak walory.

Białko serwatkowe to produkt otrzymywany podczas szeregu skomplikowanych procesów, m.in. mikrofiltracji i ultrafiltracji. Tym na czym powinniśmy najbardziej skupić się przy wyborze białka, to ilość białka w białku. Jak to sprawdzić? Każda etykieta produktu zawiera wykaz makroskładników umieszczony w danym produkcie. Jeśli na 100g produktu przypada 72-78g białka, oznacza, to że produkt jest warty swojej ceny. Kolejnym kluczowym aspektem przy opisywaniu ‚walorów’ białek serwatkowych jest % udział poszczególnych aminokwasów. Bardzo łatwo możemy to sprawdzić, zerkając na tabelę makroskładników, gdzie również winna znajdować się informacja o BCAA i EAA czyli aminokwasach.

P jak prawdomówność.

Co ma prawdomówność do wyboru białka serwatkowego? Cóż, okazuje się, że bardzo wiele. Przeszłość pokazuje, że nie wszyscy producenci rzeczowo podchodzą do tematu i informacje zawarte na etykietach produktu są prawdziwe. Może się zatem okazać, że produkt, który miał być koncentratem białek serwatkowych przy ~80% udziale białka, w rzeczywistości ma tego białka ~40%. Jak to się dzieje? Producenci w bardzo prosty sposób maskują udział niepełnowartościowych oraz w gruncie rzeczy niezgodnych z opisem produktu ‚dodatków i ulepszaczy’, którymi najczęściej bywają enzymy trawienne, mieszanki białka sojowego, wypełniacze, barwniki czy szkodliwy aspartam. Warto zatem korzystać z ofert firm, które na bieżąco badają swoje produkty w niezależnych instytutach.

C jak cena.

Bardzo ważnym aspektem na, który zwrócić uwagę to stosunek jakości do ceny. Ceny produktów WPC są bardzo zróżnicowane, albowiem utarło się w dziwny sposób, że droższy produkt jest lepszy, bo (uwaga!) jest droższy… Bardzo często osoby nie zwracają uwagi na tanie produkty z uwagi na to, że boją się zostać oszukane. Jak już wcześniej wspomniałem, należy korzystać z ofert firm, którym nie jest szkoda wydać 500-1000zł na pojedyncze badanie produktu, tak aby dać pewność swoim klientom.

W jak walory, P jak prawdomówność, C jak cena czyli…

Artykuł ten powstał w celu uświadomienia Was o tym, że z pozoru łatwa kwestia jaką jest zakup suplementu białkowego wcale do łatwych nie należy, albowiem przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na szereg aspektów, które mają znaczenie w tego typu produkcie. Jaki produkt polecam? Praktycznie od początku wydania tego produktu stosuję KFD 100% WPC. Moim zdaniem jest to jeden z lepszych, jak nie najlepszy z produktów w segmencie białek serwatkowych (gama produktów zawiera również bardziej zaawansowane formuły), a jednocześnie na bieżąco mam dostęp do badań składu w/w produktu. Dla chcącego nic trudnego, dlatego bez problemu znajdziesz informacje nt. tego białka i z pewnością uświadomisz sobie, że stosunek jakości do ceny jest powalający…

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline