Bieganie zimą

Michał Październik 11, 2016 0
Bieganie zimą





Bieganie to aktualnie najpopularniejsza aktywność fizyczna na całym globie. Niezależnie od tego jaką dyscyplinę sportową uprawiasz, trening biegowy z pewnością znajduje się na stabilnej pozycji w Twoim planie treningowym. Niskie temperatury nie zachęcają do tego, aby w ogóle wychodzić z domu. Jak zatem radzić sobie z tematyką biegania w okresie jesienno-zimowym? Mam na to kilka dobrych rad.

Ubiór zimowego biegacza? Na cebulkę!

Absolutną podstawą w przypadku jesienno-zimowego jest prawidłowy ubiór. Ten ma nas uchronić nie tylko przed utratą temperatury, ale przede wszystkim zapewnić prawidłowy obieg ciepła. Temperatura która w trakcie aktywności jest uwalniana z naszego ciała w postaci potu, musi zostać w sposób naturalny opuścić nasze ciało. Należy zatem dobierać ubiór tak, aby był nie tylko „ciepły”, ale i również przepuszczał powietrze. Jako pierwszą warstwę zawsze zalecam markową odzież termoaktywną. To kluczowy element, który stoi na pierwszej linii frontu pomiędzy Waszą skórą, a nieprzyjaznym otoczeniem. W zależności od panującej temperatury, na odzież termoaktywną zakładamy bluzę lub kurtkę. Ze swej strony polecam odzież typu „polar”. Jest ciepła, a przy tym idealnie przepuszcza powietrze. Jesienno – zimowy biegacz nie powinien zapominać o czapce – to sztandarowy element!

Jak prawidłowo dobrać trasę biegu?

Nawet najlepszy ubiór oraz obuwie nie uchroni Was przed zimową pluchą. W zależności od temperatury oraz ilości pokrywy śnieżnej na dworze, trasę należy dobrać tak, aby w jak najmniejszym stopniu pokrywała ją warstwa roztopionego śniegu lub gołoledzi. O wiele przyjemniejsze jest bieganie po leśnych, średnio ujeżdżonych drogach, których pokrywa nie jest śliska, a przy tym jest odpowiednio zmrożona. W niektórych miastach władze dbają o to, aby ścieżki biegowe były w należytym stopniu odśnieżone. Jeśli tak nie jest, należy pamiętać, że to podstawowy obowiązek zarządcy drogi oraz pobocza. Jeśli zdecydujemy się na wybieganie na drodze publicznej, nie zapominajmy  tym, aby być odpowiednio widoczni. Element odblaskowy to groszowy koszt, który w niektórych przypadkach może uratować Wam życie.

Podsumowanie

Bieganie zimą wymaga większej uwagi oraz nakładu finansowego – przede wszystkim na odzież. Pamiętajmy również o tym, że prawidłowa rozgrzewka to element konieczny, szczególnie zimą. Mięśnie, ścięgna oraz stawy z uwagi na niską temperaturę poddawane są dodatkowym obciążeniom, co możemy skutecznie zniwelować np. rozciąganiem oraz rolowaniem.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline