Ból pleców – choroba cywilizacyjna

Bartek M. Luty 20, 2017 0
Ból pleców – choroba cywilizacyjna





Praca biurowa, siedzący tryb życia, brak ćwiczeń fizycznych lub nadmierne obciążanie organizmu wysiłkiem – na wszystkie te zagrożenia współcześnie jesteśmy wyjątkowo narażeni.

Wielu z nas spędza długie godziny przed komputerem, telewizorem, nosimy ciężkie zakupy, a przy tym cierpimy na znaczny niedobór ruchu. W efekcie osłabienia mięśni, zmuszania ciała do długotrwałego przyjmowania niewygodnych, nieanatomicznych pozycji, narażamy się na liczne choroby kręgosłupa i cierpienie – ból pleców.

Ból pleców – niejedyny objaw chorób kręgosłupa

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów ciała, od którego zależy nasze dobre samopoczucie, stan zdrowia i sprawność fizyczna. Utrzymuje on ciało w pozycji wyprostowanej, jego właściwe ustawienie gwarantuje przestrzeń dla narządów wewnętrznych, dobrą sylwetkę i brak dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa oraz pleców. Znaczenie dbałości o zdrowie pleców jest nieocenione! Większość z nas musi się liczyć z koniecznością pracy nad ich stanem, nawet jeśli jeszcze nie doświadczamy cierpienia z nimi związanego, tym bardziej że problemy z kręgosłupem mają wpływ na całe ciało i czasami objawiają się w sposób „niespecyficzny”. Kłopoty z kręgosłupem mogą wywoływać bóle głowy, bolesne miesiączkowanie, drętwienia kończyn, cierpienia przypominające te doświadczane podczas zawału, duszności oraz wiele innych dolegliwości. Czasami ciężko połączyć je właśnie z plecami, dlatego niezależnie od tego, czy już zdiagnozowaliśmy się pod tym kątem, powinniśmy zadbać o odpowiednią profilaktykę.

W jej ramach należy wyrobić sobie kilka nawyków i przyzwyczajeń. Wśród nich najważniejsze jest przestrzeganie dobrej, bogatej w wapń i magnez diety, nieforsowne ćwiczenia fizyczne oraz wygoda – ergonomiczne stanowisko pracy, dobry fotel, materac z odpowiednią twardością. Dlaczego te czynniki są tak istotne?

Jedną z głównych przyczyn problemów z kręgosłupem jest brak aktywności fizycznej oraz nadwaga. Kręgosłup to słup podtrzymujący wyprostowaną pozycję ciała – jednak sam w sobie to przede wszystkim kości. Aby trzymały się one razem, potrzebne są również silne, sprawne i dobrze rozwinięte mięśnie, zdolne znieść doświadczane obciążenia. Dlatego też brak ćwiczeń (słabe mięśnie pleców) oraz nadwaga to prosta droga do bólu pleców. Profilaktyka oraz leczenie problemów z kręgosłupem to właściwie zawsze pewna doza ćwiczeń fizycznych (w przypadku chorób koniecznie musimy wpierw skonsultować się z lekarzem i ściśle trzymać jego zaleceń).

Za problemami z plecami często stoi osteoporoza, zwłaszcza w przypadku kobiet, które są bardziej narażone na rzeszotowienie kości. W efekcie postępowania choroby zmniejsza się nam wzrost, zwiększa łamliwość kości, stają się one bardziej miękkie – pogłębia się skrzywienie. Każdy, kto chce zachować na długie lata kręgosłup w doskonałym stanie, musi dbać o to, by jego kości otrzymywały odpowiednią ilość wapnia – ich najważniejszego budulca.

Ergonomia to również bardzo ważny element profilaktyki chorób i bólu pleców. W pracy spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie. Niezależnie od tego, czy jest ona fizyczna, czy biurowa, kręgosłup doświadcza w niej licznych przeciążeń. Dźwiganie (np. na stanowisku robotnika), częste schylanie się (w zawodzie sprzątaczki) czy też długotrwałe siedzenie mają negatywny wpływ na stan zdrowia naszych pleców. Dlatego warto wyrobić sobie właściwe nawyki i zaopatrywać się we właściwy sprzęt. Jeśli podnosimy ciężary, to róbmy to z przyklęku, a nie pochylając tułów w przód i na wyprostowanych nogach. Jeśli wykonujemy prace sprzątające, np. zamiatanie, róbmy to z plecami w miarę możliwości wyprostowanymi. Jeśli siedzimy przed komputem, zadbajmy o odpowiednie umieszczenie monitora komputera, prostą sylwetkę, poduszkę pod plecy. Wszystko to pozwoli nam zmniejszyć zagrożenie dla kręgosłupa i zniwelować niebezpieczeństwo powstania bólu pleców.

Najczęstsze choroby pleców

Wśród najczęstszych chorób pleców lekarze wymieniają zwyrodnienia, dyskopatie, skrzywienia np. lordoza lub skolioza, rwę kulszową oraz lumbago. Ogromna część z nich to kwestia nie tylko indywidualnych, generycznych skłonności, ale wieloletniej higieny oraz profilaktyki. Skrzywienia najczęściej zaczynają się w dzieciństwie, dyskopatie to efekt przebywania przez wiele godzin w jednej pozycji. Rwa kulszowa oraz przepukliny kręgosłupa to częstokroć efekt dźwigania ciężarów, do których podnoszenia organizm nie jest wyćwiczony. Choć ból kręgosłupa dotyka ludzi w różnym wieku, z biegiem lat jesteśmy na niego coraz bardziej narażeni. Dlatego też należy pamiętać, że „na starość pracuje się całe życie”.

Leczenie drobnych dolegliwości kręgosłupa – Voltaren Max

Poważne, powtarzające się bóle pleców, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie bezwzględnie należy konsultować z lekarzem. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu oraz leczenie i profilaktyka wprowadzone pod okiem specjalistów zagwarantują nam to, że problem się nie zaostrzy lub że bólowy kryzys zostanie zażegnany. Jeśli jednak doświadczamy tylko okazjonalnych, niewielkich kłopotów, np. bolesności pleców raz na jakiś czas, lub cierpimy na niewielki uraz, możemy leczyć się sami. Nadwyrężony kręgosłup należy oszczędzać, zadbać o minimalizację wpływu czynników, które są odpowiedzialne za powstanie urazów. Można też stosować miejscowe maści przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, takie jak Voltaren Max https://www.apteka-melissa.pl/produkt/voltaren-max-zel-100-g,2556.html. Stosunkowo silny środek wspomoże gojenie się uszkodzeń, zniweluje cierpienie i pozwoli spokojnie oraz komfortowo wracać do zdrowia, bez rezygnowania z podstawowych aktywności. Voltaren Max, choć znany głównie jako środek na zapalenia stawów, doskonale nadaje się również do objawowego leczenia niewielkich schorzeń kręgosłupa i walki z bólem pleców.

Schorzenia pleców mogą ujawnić się w każdym momencie życia. Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowie zawczasu, właściwa profilaktyka i ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza w „newralgicznych” dla kręgosłupa okresach życia. Wśród nich jest etap intensywnego wzrostu w młodości, ciąża, wiek podeszły, ale i czas, kiedy oddziałują na nas czynniki takie, jak długotrwałe, wielogodzinne siedzenie (a więc okres szkolny oraz pracy). Oznacza to, że niemal przez cały życie musimy pracować nad dobrym stanem kręgosłupa, dbać o niego, ćwiczyć go i monitorować stan swojego zdrowia. Niestety zbyt często o tym zapominamy, a kiedy choroba już się pojawi – bywa za późno na odzyskanie pełnej sprawności.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline