Boli? Nie czekaj. Zgłoś się na badanie USG łokcia

Marcin Luty 29, 2016 0
Boli? Nie czekaj. Zgłoś się na badanie USG łokcia





Badanie USG to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jest ono precyzyjne, bardzo proste i szybkie, a także całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Za jego pomocą można wykryć wiele różnorodnych schorzeń. Boli? Nie czekaj!

Kiedy odczuwasz ból

Dokucza Ci ból okolicy stawu łokciowego w czasie pracy przy komputerze albo przy wykonywaniu obowiązków domowych? Niestety to dość częsta przypadłość, w dodatku niełatwo poddająca się leczeniu. Nie czekaj, zgłoś się na badanie USG łokcia.

W przypadku problemów ze sprawnością narządów ruchu wczesna diagnoza jest bardzo istotna, ponieważ może stać się warunkiem naszego powrotu do pełni zdrowia. Tego typu schorzenia wymagają zazwyczaj długiej i intensywnej rehabilitacji.

USG łokcia pozwala na szybką ocenę stawu za pomocą odpowiedniej aparatury medycznej.

Wśród schorzeń łokcia i okolic najczęściej wymienia się wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe, a także zapalenie kaletki wyrostka łokciowego, łokieć tenisisty oraz łokieć golfisty.

Ultrasonografia ortopedyczna

Samo USG łokcia to przykład ultrasonografii ortopedycznej, stosowanej w przypadku urazów bądź schorzeń narządów ruchu. Podczas badania lekarz skupia się na ocenie mięśni, ścięgien oraz stawów pacjenta.

Ważną częścią samej diagnozy, w przypadku badania łokcia, jest badanie dynamiczne umożliwiające obserwację stawu łokciowego w ruchu. Dzięki niemu lekarz może określić stopień ruchomości stawu oraz wszelkie nieprawidłowości, które mogą ją hamować.

USG ortopedyczne pozwala na ocenę stawów nie tylko łokciowych, ale też kolanowych czy barkowych, biodrowych oraz rzepkowo-udowych. Ponadto stosuje się je do oceny więzadeł oraz ścięgien stóp i kolan. Znajduje więc szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Wskazania do wykonania USG





Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia USG ortopedycznego łokcia, a wśród nich: ból po bocznej stronie stawu łokciowego, wyraźna nadwrażliwość okolicznych tkanek, niemożność zgięcia łokcia czy nagła niezdarność ruchowa.

W czasie badania ultrasonograficznego łokcia lekarz obserwuje zarysy kości, jamę stawu, zarysy chrząstek, ścięgna, więzadła, a także torebkę stawową. Stąd ultrasonografia bardzo przydaje się w diagnostyce urazów ścięgien, mięśni i więzadeł, a także w przypadku wysięku w stawie, zapalenia kaletek bądź też przerostu błony maziowej. USG stawu łokciowego pozwala dokładnie ocenić ewentualne uszkodzenie stawu.

Wykonanie tego badania zaleca się również w wypadku podejrzenia guzów i obecności krwiaków. Poza tym ultrasonografia spełnia swą rolę kontrolną podczas oceny ewentualnych powikłań po operacji czy zabiegu. Jest też pomocna podczas wykonywania procedur interwencyjnych, np. biopsji. USG łokcia jest doskonałą metodą monitorowania postępów w czasie zastosowanego już leczenia.

Badanie dla każdego

Badanie ultrasonograficzne łokcia polecane jest osobom w różnym wieku. Może skorzystać z niego młody sportowiec, który doznał urazu tego narządu, jak i starszy pacjent ze zmianami zwyrodnieniowymi. W obydwu przypadkach USG będzie bardzo dobrą metodą diagnostyki schorzeń. Ponadto USG ortopedyczne ściśle wiąże się z leczeniem chorób reumatycznych.

Ultrasonografii łokcia powinny okresowo poddawać się osoby pracujące z dużymi obciążeniami oraz wykonujące na co dzień czynności wymagające dużej precyzji ruchowej.

USG dla kontroli stanu zdrowia

Badanie stawu łokciowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Podczas niego pacjent siedzi, a oglądana kończyna skierowana jest w stronę lekarza.

Co istotne, tego typu badanie zalecane jest nie tylko w przypadku silnego bólu łokcia, ale też jako element kontroli naszego stanu zdrowia.

Wiele prywatnych gabinetów medycznych posiada w swej ofercie szeroką propozycję badań USG, w tym ortopedycznego. Oferuje je m. in. Gabinet USG w Warszawie. Wykonywane jest przez wykwalifikowanego lekarza sportowego, który w swej codziennej praktyce ma do czynienia z wieloma przypadkami schorzeń stawów.

Źródło: http://www.gabinetusg.com.pl/

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline