Jak bronić się przed kleszczami?

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 23, 2017 0
Jak bronić się przed kleszczami?

Kleszcze atakują bezboleśnie, szybko i skutecznie, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób się przed nimi bronić. Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza i co warto wiedzieć aby uniknąć groźnej choroby?

Kleszcze są groźnymi nosicielami chorób

Kleszcze to pajęczaki, wśród których można wyróżnić około 850 gatunków. W Polsce żyje ich około 20 gatunków a najczęściej mamy do czynienia z 3 odmianami. Są to:

  • Kleszcz pospolity
  • Kleszcz łąkowy
  • Kleszcz zwany jako obrzeżek gołębim

Owe pajęczaki na ogół żerują na zwierzętach, jednakże bardzo lubią także krew ludzką. Swoją aktywną egzystencję rozpoczynają już w połowie marca i kończą w listopadzie. Nieustannie polują na żywiciela i natknąć się można na nie zarówno w lesie, na łące, jak i w mieście. Kleszcze mogą również przedostawać się do mieszkań ludzkich. Wówczas gromadzą się w szparach dlatego też nigdzie nie jesteśmy bezpieczni.

W jaki sposób bronić się przed kleszczami?

Starajmy się unikać kleszczy co jednak na pewno nie jest łatwe. Są one najbardziej aktywne rano do godziny 15 dlatego na spacer wybierajmy się popołudniu. Spacerując chodźmy środkiem ścieżki, unikajmy bliskiego kontaktu z drzewami i roślinami. Pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu. Warto na wycieczkę do lasu ubrać spodnie i koszulę z długim rękawem. Dodatkowo ubranie powinno być jasne – kleszcze nie lubią intensywnych kolorów. Oczywiście należy również używać odstraszaszy na kleszcze. W dużej mierze są one skuteczne i zapobiegają ugryzieniu.

Uważaj na ugryzienie

Jeżeli jednak ugryzł cię kleszcz staraj się go szybkim ruchem usunąć z pomocą pęsetki. Ranę przemyj spirytusem. Należy również obserwować ślad, czy w ciągu 2–3 tygodni nie wystąpią objawy przypominające grypę. Może to być zakażenie kleszczowo mózgowe. Zwróć uwagę czy w ciągu 1–5 tygodni nie pojawi się rumień. W tej sytuacji natychmiast należy zgłosić się do lekarza, aby zalecił odpowiednią kurację antybiotykową.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline