Budowa domowej siłowni

Michał Kwiecień 6, 2017 0
Budowa domowej siłowni

Wieczne kolejki, zgiełk, natłok, a przy tym stosunkowo drogi karnet. Znasz to? Okazuje się, że wiele osób korzystających z publicznych siłowni oraz fitness klubów, po dłuższym czasie wskazuje wiele negatywnych cech treningu w takich miejscach. Ten artykuł będę bazował na swym własnym doświadczeniu – w ostatnim czasie za przyzwoite pieniądze zbudowałem własne miejsce do pracy nad własnym ciałem… 😉 Zapraszam do lektury.

Domowa siłownia – wolny ciężar czy maszyny?

Czytając moje artykuły można wysnuć łatwy wniosek – jestem zwolennikiem treningu siłowego na wolnych ciężarach. Stara szkoła treningu siłowego sprowadza się do podstawowych ćwiczeń do którego potrzebujemy kilka podstawowych przyrządów: hantli, sztangi, obciążenia, ławki oraz wyciągu górnego/dolnego. W zasadzie żadne wyspecjalizowane maszyny nie są nam potrzebne. Dlaczego nie jestem zwolennikiem maszyn? Po pierwsze – są drogie. Po drugie – skracają wektor ruchu, powodując pracę w niepełnym zakresie ruchu. Po trzecie – zajmują ogromną ilość miejsca. Czy to wystarczająco? W zupełności.

Domowa siłownia – podliczenie kosztów.

Wspomniany przeze mnie wyżej sprzęt w zupełności wystarczy do treningu całego ciała, niezależnie od stopnia zaawansowania oraz celu. Jaką kwotę przygotować? Wszystko zależy od jakości sprzętu oraz kwoty, którą chcemy przeznaczyć. Sam inwestowałem w linię semi-pro z firmy Marbo-Sport. Całość sprzętu wyniosła mnie około 1800zł, nie wliczając w to kosztów samego obciążenia. 100kg obciążenia zostało mi utoczone ze stali za kwotę ~4zł/kg, więc w bardzo dobrej cenie. Doliczając do tego koszta przygotowania pomieszczenia (m.in. wykładzina, oświetlenie itp.) całość inwestycji zamknęła się w kwocie 2500zł.

Podsumowanie.

W dłuższej perspektywie okazuje się, że inwestycja w domową siłownię jest strzałem w dziesiątkę. Przy budżecie około 3000zł po około 2-2,5 roku możemy się spodziewać całkowitego zwrotu zakupu domowej siłowni. Czy poza pieniędzmi spokój oraz własne, nielimitowane godziny treningów nie są bezcenne? Pozostawiam to do Waszej oceny.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline