Cała prawda o napojach izotonicznych

Marcin Marzec 25, 2016 0
Cała prawda o napojach izotonicznych

Napoje izotoniczne obrosły w wiele mitów i niedomówień, które nierzadko nie mają nic wspólnego z prawdą. Tymczasem tego rodzaju napoje potrafią być nieocenione dla ludzkiego organizmu.

Woda wydaje się naturalnym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniego poziomu płynów. Niestety, w rzeczywistości może to nie wystarczyć. W czasie dużego wysiłku fizycznego, szczególnie podczas treningów i to nie tylko tych intensywnych, dochodzi do ubytku nie tylko wody, ale także elektrolitów. W takiej sytuacji nieocenione są właśnie napoje izotoniczne.

Aktywność fizyczna a utrata elektrolitów

Trudno wyobrazić sobie, żeby sportowcy uzupełniali niedobór płynów, pijąc jedynie wodę. W takiej sytuacji konieczna jest nie tylko precyzyjnie dobrana dieta, ale również właściwie prowadzona gospodarka, zapewniająca równowagę płynów. Jednak nie tylko zawodowi sportowcy powinni korzystać z napojów izotonicznych. Dotyczy to wszystkich, którzy często trenują, nawet amatorsko. Podczas wysiłku fizycznego organizm traci wiele cennych minerałów, jak na przykład sód, który reguluje zawartość wody w komórkach, potas (jego niedobór przyspiesza zmęczenie) lub magnez, którego utrata kończy się bolesnymi skurczami i zaburzeniem koordynacji. Warto wiedzieć, że w czasie godzinnego treningu człowiek może stracić nawet 2,5 litra potu. Napoje izotoniczne potrafią znakomicie uzupełniać różne niedobory w organizmie, ponieważ zawierają nie tylko składniki mineralne, węglowodany, ale również witaminy.

Dlaczego warto pić napoje izotoniczne?

Przede wszystkim nie należy mylić napojów izotonicznych z napojami energetycznymi. To zupełnie co innego. Dzięki napojom izotonicznym, można skutecznie wyeliminować zagrożenie odwodnieniem i szybciej zregenerować organizm. Mają naprawdę wiele zalet. Często znajduje się w nich nawet o połowę mniej cukru i kalorii, niż w sokach owocowych i słodkich napojach gazowanych. Napoje izotoniczne nie przyczyniają się do zwiększenia wagi, szybko poprawiają wydolność organizmu, błyskawicznie gaszą pragnienie.

Napój izotoniczny najlepiej pić zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego. Na początek wystarczy 500 ml nawet, jeśli nie czuje się dużego pragnienia. Potem mniejsze dawki należy popijać co 20 minut przez godzinę. W ten sposób najszybciej można zbalansować mikroelementy w organizmie i uzupełnić niedobór elektrolitów. Warto także pić napoje izotoniczne przed treningiem tak, by organizm mógł przygotować sobie odpowiednie rezerwy, które będą zużywane podczas wysiłku fizycznego.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline