Choroby skórne, których przyczyną jest słońce

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 11, 2016 0
Choroby skórne, których przyczyną jest słońce

Mimo, że lato to uwielbiana przez nas pora roku to jednak, możemy nabawić się poważnych problemów, jeżeli nieumiejętnie korzystamy z dobrodziejstw słońca. Choroby skórne, które słońce może wywołać nie są, co prawda groźne dla zdrowia, jednak są problemem natury estetycznej. Warto, więc wiedzieć, za jakie choroby może odpowiadać słońce, oraz w jaki sposób ich unikać.

Najpopularniejsze choroby skórne

Dwoma najbardziej popularnymi chorobami, które może wywołać na naszej skórze słońce są: świerzbiączka oraz osutki świetlne.

Świerzbiączka letnia cechuje się małymi i czerwonymi pęcherzykami. Te nieestetyczne zmiany pojawiają się na dekolcie, rękach, nogach, czyli najbardziej eksponowanych na słońcu częściach ciała. Najczęściej pojawiają się około dobę po czasie, w którym opalaliśmy się, bądź też po prostu zbyt długo przebywaliśmy na słońcu. Choroba ta cechuje się tendencją do nawrotów.

Osutki świetlne – PLE, czyli wielopostaciowe osutki świetlne to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Niemalże 90% osób, które są uczulone na słońce zmaga się właśnie z nimi. Osutki występują w postaci różowych, lub czerwonych plamek. Pojawić się mogą na całym ciele. Jeśli zaprzestaniemy ekspozycji ciała na słońcu, samoistnie znikają po kilku dniach.

Dla kogo słońce może być groźne?

Osoby, które nie borykają się z problemem alergii na słońce, nie muszą się niczego obawiać, albowiem niewielka dawka promieni, nie powoduje u nich żadnych groźnych zmian. Inaczej sytuacja wygląda wśród osób, które mają bardzo wrażliwą skórę, albowiem nawet niewielka dawka może sprawić, że skóra ulegnie poważnym uszkodzeniom. Szczególnie promieni słonecznych powinny unikać osoby chore na bielactwo, ponieważ ich skóra może ulec poparzeniu, a nawet pojawić się toczeń rumieniowy. Z kąpieli słonecznych powinny zrezygnować również kobiety w ciąży.

Jak się zabezpieczyć?

Słońce jest niezbędne, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jednocześnie w niektórych przypadkach może być groźne dla naszej skóry. Tym samym zanim wybierzemy się na plażę, czy chociażby dłuższą przechadzkę, zawsze używajmy kremów z filtrem. Pamiętajmy, aby szczególnie zatroszczyć się o bardzo wrażliwą skórę dzieci.

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline