Kiedy ćwiczeń mamy za dużo, czyli co robić w czasie kontuzji

Anna Dydymska Maj 4, 2016 0
Kiedy ćwiczeń mamy za dużo, czyli co robić w czasie kontuzji





Kontuzje – mogą nam się przytrafić każdego dnia. Zanim jednak omówimy, które najczęściej nas dotykają i jak sobie z nimi radzić, warto zastanowić się, gdzie popełniamy błąd, że w ogóle się pojawiają. Otóż często jest tak, że problem zaczyna się w naszej głowie. Idzie lato, zatem wiosną staramy się robić wszystko, aby do wakacji nasza sylwetka prezentowała się idealnie. W tym celu wykonujemy więc ćwiczenia, które jak się później okazuje – przekraczają nasze możliwości fizyczne. Zanim to jednak zrozumiemy jest już za późno.

Chcesz zacząć ćwiczyć? Podejdź do tego z głową!

Jeżeli decydujemy się na jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną, warto skonsultować to ze swoim lekarzem. Nawet zwykła wspinaczka górska w czasie wakacji może zakończyć się kontuzją, która ostatecznie przerwie nasz wymarzony urlop. Z kolei jeśli myślimy o siłowni, bądź klubie fitness, warto dokładnie sprawdzić jaką opinią cieszy się wybrane miejsce, bowiem do najczęstszych powodów kontuzji na siłowni zalicza się między innymi wady sprzętu do ćwiczeń, nie prawidłowy dobór zajęć, zbyt duże obciążenia, a także brak umiejętnej rozgrzewki. Ta ostatnia szczególnie istotna jest także w przypadku biegania – zatem jeśli decydujesz się na taką formę ćwiczeń, to warto skorzystać z porad trenera personalnego. On doradzi Ci nie tylko w kwestii rozgrzewki, samego stylu biegania, ale i odpowiedniego stroju.

Najczęstsze kontuzje

To przede wszystkim zwichnięcia mięśni i tłuczenia stawów, w tym najczęściej narażony jest staw skokowy, oraz kolanowy. Do częstych urazów zalicza się także przeciążenie ścięgna Achillesa, oraz wszelkiego rodzaju otarcia i oparzenia.

Należy obserwować objawy

W przypadku zwichnięcia mięśni i stłuczeń stawów do podstawowych objawów zalicza się obrzęki, spuchnięcia i towarzyszący im ogromny ból. W przypadku zwichnięcia stawu niepokojącym objawem może być również… siniak. Ten może nawet świadczyć o zniszczeniu naczyń, a w konsekwencji do wylewu krwi. W przypadku otarć i oparzeń najczęstszą przyczyną są ubrania, lub bytu z nieodpowiednich materiałów. Wówczas na skórze możemy zauważyć bąble, czy oparzenia.

Co dalej?

Dla każdej kontuzji cenna jest każda godzina, oraz umiejętność podjęcia decyzji, kiedy pomóc samemu, a kiedy skorzystać z pomocy specjalisty. W przypadku potłuczeń dobrze jest zastosować specjalistyczne maści – na przykład z wyciągu kasztanowca. Kiedy zwichniemy, lub skręcimy staw, najlepiej go unieruchomić, a w przypadku bólu przyłożyć zimny kompres. Jeśli mimo to objawy nie ustępują konieczna jest interwencja specjalisty. Na oparzenia, tzw. bąble idealnym sposobem okazuje się… igła, oczywiście zdezynfekowana. Otwarte ranki myjemy wodą utlenioną, następnie warto nalepić na nią plaster.

Apteczkę zawsze warto mieć

Zwłaszcza, gdy planujemy aktywny wypoczynek na wakacjach. Odpowiednia pierwsza pomoc może okazać się zbawienna w przypadku każdej kontuzji nie mówiąc już o tym, że dzięki niej mamy szanse uniknąć niepotrzebnego pobytu w szpitalu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline