Coraz większa ilość osób skarży się na uciążliwy ból okolicy kręgosłupa. Okazuje się, że można skutecznie temu przeciwdziałać, wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Specjalny trening ma na celu wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup.
Każda osoba zajmująca się na poważnie sportem powinna zadbać o to by mieć „mocne plecy”, dzięki temu może uniknąć wielu groźnych urazów. Niestety większość z nas o tym zapomina lub lekceważy ten problem. Osoby, które są mało aktywne fizycznie też powinny pomyśleć o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń profilaktycznych. Niestety siedzący tryb życia bardzo osłabia mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa.
Brak ruchu połączony z przebywaniem przez dłuższy czas w złej pozycji prowadzi do powstawania zwyrodnień oraz różnego rodzaju uszkodzeń. Aby temu zapobiec wystarczy trzy razy w tygodniu znaleźć czas na wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.
Jakie mięśnie należy wzmocnić?
Aby mieć zdrowy i silny kręgosłup nie wystarczy jak się wielu osobom wydaje wykonywanie prostych ćwiczeń takich jak brzuszki czy wznosy. Trening musi mieć charakter ogólnorozwojowy, ponieważ za stabilizację pleców odpowiadają nie tylko mięśnie pleców, ale również brzucha, korpusu, obręczy barkowej a nawet ud. Na szczęście odpowiedni trening można wykonywać zarówno w profesjonalnej siłowni jak i w domu. Satysfakcjonujące efekty można osiągnąć nawet nie dysponując sprzętem do ćwiczeń. Jednak dobrej klasy przyrządy znacznie poprawiają nie tylko komfort, ale również efektywność ćwiczeń.
Ćwiczenia z ciężarkami
Sprzętem, który można wykorzystać nawet w domu są różnego rodzaju obciążenia takie jak na przykład hantle, sztangi czy kettlebell. Odpowiednie ich wykorzystanie bardzo pomaga wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa. Jednak w czasie ćwiczeń należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej techniki. Osoby początkujące powinny poprosić o pomoc instruktora. Trening z wolnymi ciężarami może przynieść bardzo dobre rezultaty, jednak nie jest łatwy i wymaga odpowiedniego doświadczenia.
Trenując w siłowni można wykorzystać dostępne tam maszyny (atlas do ćwiczeń, ławeczka, maszyna smitha). Trening na nich jest stosunkowo prosty i mogą one być używane nawet przez osoby niewielkim doświadczeniem.
Dobrym pomysłem jest również uczestniczenie w zajęciach grupowych takich jak na przykład pilates, tai-chi czy joga. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba dysponować fachową wiedzą. Ćwiczenia prowadzi wykwalifikowany trener, który dobiera ćwiczenia i na bieżąco koryguje błędy.