Ćwiczenia dla nastolatków

Anna Dydymska Czerwiec 10, 2016 2
Ćwiczenia dla nastolatków





Kiedy Twoje dziecko wchodzi w okres dojrzewania to jest to dla niego przełomowy czas. Zachodzą w nim zmiany nie tylko w postrzeganiu świata, ale i wyglądzie zewnętrznym. Wówczas ważne staje się nie tylko dbanie o urodę i cerę, ale i kondycje fizyczną. My przyjrzymy się bliżej szczególnie tej ostatniej kwestii. U nastolatka bowiem fizyczność jest niezwykle ważna, a to chociażby dlatego, że w dużej mierze zależna jest od układu hormonalnego. Warto zatem dbać o kondycje fizyczną. Należy jednak podchodzić do tego z głową. Dobre ćwiczenia mają w przypadku nastolatków szereg zastosowań związanych z jego rozwojem.

Waga, postawa i wytrzymałość

Oczywiście, to co zwykle motywuje nastolatków do ćwiczeń, to nienaganna figura i umięśniona sylwetka, którą chcą imponować zazdrosnemu koleżeństwu. Okres dojrzewania, to jednak przede wszystkim ogromne zmiany jakie zachodzą w ciele każdego młodego człowieka. Z dnia na dzień zmienia się wzrost i postawa ciała. Dobrze wykonywane ćwiczenia więc sprawiają, że nastolatek nie garbi się, ponadto ma dużo lepszą wytrzymałość i kondycje fizyczną, niż jego niećwiczący rówieśnicy. Dobry trening sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni, oraz potrafimy się lepiej skoncentrować, a ponadto redukuje poziom stresu.

Oczywiście, ćwiczenia są szczególnie istotne, jeśli nastolatek ma problemy z nadwagą, jej redukcja pozwala wówczas nie tylko na uzyskanie szczupłej sylwetki, ale i ratuje prace serca i układu krążenia.

Aktywność fizyczna nastolatków ma decydujący wpływ na jego przyszłość, gdzie dzięki regularnym treningom może zapobiec m.in. cukrzycy, czy chorobie nowotworowej.

Zatem jak ćwiczyć?

Co ciekawe, w przypadku nastolatków niezwykle ważne jest ćwiczenie mięśni brzucha. Dlatego warto poświęcić dziennie 10-15 minut na tak zwane brzuszki. Można też wykonywać brzuszki z ciężarkiem. Oprócz tego popularnym ćwiczeniem wśród nastolatków są pompki i przysiady (z ciężarkiem, lub bez). Ważną sprawą jest to, że ćwiczenia te możesz wykonywać w domu. Każdy poranny trening koniecznie zacznij od ćwiczeń rozciągających. Średnia długość tego typu ćwiczeń nie powinna być dłuższa, niż 30 minut. Powyższe treningi należy rozplanować na każdy dzień tygodnia.

Nie dla siedzącego trybu życia i zwolnieniom z WF-u

Bo dziś świat nastolatków, to niestety komputer, internet i przekąski, a to nie tylko źle wpływa na ich sylwetkę, ale i ogólną kondycje fizyczną. Kolejnym problemem są nagminne zwolnienia z lekcji WF-u, te choć w wielu przypadkach są konieczne, częściej jednak są zupełnie nie uzasadnione, a kierowane brakiem chęci do ćwiczeń. A przecież w zdrowym ciele, zdrowy duch. Zatem ćwiczenia na WF-ie nie tylko zadbają o nasze zdrowie, ale i dają możliwość współpracy w grupie i lepszego samopoczucia.

Wiosna namawia do aktywności

Wykorzystaj więc ten czas, by pobiegać na świeżym powietrzu. Dodatnie temperatury to również doskonała okazja do jazdy na rowerze, czy rolkach. By było raźniej namów do wspólnego trenowania kolegę z klasy – razem zawsze raźniej!

2 komentarze »

  1. Ewa Czerwiec 10, 2016 at 10:25 am -

    Warto optymalnie wykorzystać trening. Dobrym pomysłem na zwiekszenie efektywności ćwiczeń może być urozmaicenie planu treningu. Nie przywiazuj się do poszczególnych ćwiczeń. Lepiej może być wprowadzić nieco rożnorodności do treningu, by zwiększyć ilość spalanych kalorii. Skoro twoje ludzkie ciało może być przyzwyczajone do konkretnych ćwiczeń, zużywa mniej energii niż posiada to także miejsce wtedy, kiedy wykonujesz różne czynności. Zadbaj również o złożoność ćwiczeń.

  2. Ada Czerwiec 10, 2016 at 2:52 pm -

    Bardzo ciekawy post. Sport powinien gościć na stałe w życiu każdego człowieka. Nastolatkowie spędzający cały wolny czas przy komputerze marnują najlepsze lata swojego życia.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline