Czarny bez i jego sok

Anna Dydymska Czerwiec 19, 2016 2
Czarny bez i jego sok





Historia jego uprawy jest niezwykle długa. Występuje między innymi w północnej Afryce, północnej i zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, Półwyspie Apenińskim, Sycylii, czy Grecji. W Polsce czarny bez dostępny jest na terenie całego kraju. Ta niezwykle popularna roślina jest znana nie tylko ze względu na swój zapach i smak, ale i liczne właściwości lecznicze. Ponadto czarny bez może występować w wielu odmianach. Tworzy się z nich między innymi: herbaty, syropy, konfitury, czy kosmetyki. My w głównej mierze skupimy się na jego owocach, oraz soku.

Owoce – podawaj z głową!

Ekstrakty, czy konfitury z czarnego bzu zawierają witaminy, które oczyszczają nasz organizm ze zbędnych toksyn. Dzięki temu pomagają na nieświeży oddech, szczególnie rano. Owoce z czarnego bzu pomagają również na owrzodzenia, zaparcia, oraz różnych bólach.

Jeżeli mówimy o owocach, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie należy jeść surowych owoców, gdyż są trujące! Mogą wówczas pojawić się m.in. takie objawy jak: zaburzenia trawienia, wymioty, biegunka, zawroty głowy czy przyspieszona czynność serca. Wystarczy jednak, że podgrzejemy je w odpowiedniej temperaturze, a szkodliwe właściwości znikają. Uzyskujemy wówczas np. pyszne konfitury, które mogą okazać się idealnym dodatkiem do herbaty, czy ciast.

Sok z bzu czarnego

Obok kwiatów i owoców najpopularniejszym efektem czarnego bzu są zrobione z niego napary, oraz soki. Te warto pić, gdyż mają wiele ważnych zastosowań. Przede wszystkim zawiera dużo witaminy C, dzięki czemu pomaga w przeziębieniu i grypie. Jesienią i zimą warto pić jedną szklankę soku z czarnego bzu jako środek uodparniający przed infekcjami. Oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn przez co pomaga przy zaburzeniach związanych z układem trawiennym, a także przy odchudzaniu(pomaga także przy problemach z cellulitem). Co ciekawe – sok z czarnego bzu pomaga również przy bólu głowy i migrenie. Warto go pić również w przypadku problemów z nerkami, sercem, czy układem krążenia. Pomaga ponadto przy stanach zapalnych oczu.

Uwaga – działa moczopędnie

Głównie dotyczy to jednak herbat z czarnego bzu. To krótkotrwałe działanie uboczne działa jednak oczyszczająco na wszelkie choroby układu moczowego.

Jest nie tylko zdrowy, ale i… pyszny

Dlatego chłodne, jesienne i zimowe wieczory warto umilić sobie kubkiem ciepłego soku z czarnego bzu, który nie tylko doskonale smakuje, ale rozgrzewa. Co ważne bez problemu można go przygotować samemu w domu.

Kosmetyki z czarnego bzu?

Jak najbardziej! Okłady z soku z czarnego bzu pomagają chociażby na zmęczone po całym dniu oczy, cieniami, czy obrzękami pod powiekami. Zbawienny dla naszej skóry. Jeśli masz problem z podrażnioną, zanieczyszczoną, czy pełną wyprysków skórą, to codziennie wieczorem warto przemyć twarz właśnie olejkiem z czarnego bzu.

To sama natura!

Dlatego śmiało można go spożywać zarówno samego, jak i w połączeniu z innymi lekami farmakologicznymi. W przypadku kosmetyków ratujemy nasz organizm bez użycia zbędnej ilości chemii.

2 komentarze »

  1. Fit na obcasach Czerwiec 19, 2016 at 3:49 pm -

    Ja jednak zdecydowanie wolę czarną porzeczkę! 😀

  2. Jacław Sierpień 7, 2016 at 5:23 pm -

    Bardzo się cieszę, że tu jestem:-)
    Pozdrowienia!

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline