Jeżeli jesteś naprawdę wielką fanką kawy ciąża może być dla Ciebie problemem. W końcu kofeina wpływa negatywnie na rozwój dziecka, prawda? Otóż nie wiadomo do końca, czy tak jest. Sytuacja podobna jest do kwestii spożywania alkoholu w czasie ciąży. Niektórzy lekarze twierdzą, że lampka wina od czasu do czasu nie zaszkodzi. Nikt jednak otwarcie nie powie, że można w ciąży pić alkohol, gdyż zbyt wiele by ryzykował. Co więc zrobić?
Możesz żyć bez kawy?
Jeżeli nie jesteś fanką kawy i traktujesz małą czarną z rana jako tylko narzędzie do „rozruchu”, to spokojnie możesz z niej zrezygnować. Zwłaszcza gdy już nie pracujesz i tylko czekasz na poród. Nigdzie się chyba nie spieszysz i nie potrzebujesz dodatkowej, sztucznej dawki pobudzenia, prawda? Kawa jest smaczna, pobudza do życia, zwalcza wolne rodniki i nawet pomaga w utrzymaniu lepszej kondycji włosów, jednak… można się bez niej po prostu obejść. Nie jest niezbędna do życia. Rezygnując z przyswajania dawek kofeiny usuwasz z tablicy jeden z potencjalnych elementów ryzyka dla płodu. Czy to ryzyko jest rzeczywiste – nie wiadomo, jednak chyba nie chcesz ryzykować, prawda?
Nie możesz żyć bez kawy?
Co w przypadku, jeśli kawa stanowi integralną część Twojego życia, i nie możesz bez filiżanki małej czarnej ruszyć się z fotela? Cóż, nie musisz z niej zupełnie rezygnować. Przyjęto, że dzienna dawka 200 mg kofeiny nie powinna stanowić zagrożenia dla rozwoju dziecka. Oznacza to w przybliżeniu, że możesz wpić nawet 2 filiżanki niezbyt mocnego naparu. Pamiętaj jednak, że kofeina zawarta jest nie tylko w kawie! Herbata (teina), czekolada (teobromina), cola czy napoje energetyczne, również posiadają w swoim składzie kofeinę. Te ostatnie nawet w bardzo wysokich dawkach, także powinnaś bezwarunkowo z nich zrezygnować!
Kofeina – minusy podczas ciąży
Warto dodać, że kofeina utrudnia przyswajanie przez ludzki organizm żelaza oraz wapnia. Normalnie nie jest to duży problem, jednak u kobiet w ciąży zapotrzebowanie na oba te pierwiastki jest większe. Ciężarne kobiety mogą cierpieć na ich niedobory.
Zgaga? Bywa zmorą wielu kobiet przy nadziei. Niestety, mała czarna kawka może przyczynić się do nasilenia nieprzyjemnych odczuć. Kawa na bardziej wrażliwe żołądki oddziałuje drażniąco, powodując dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co może w dużym stopniu potęgować zgagę. Jeżeli masz z nią problemy, a w dalszym ciągu popijasz kawkę do śniadania, spróbuj z niej zrezygnować – może Twoja sytuacja wówczas się poprawi.
Kawa bezpieczna podczas ciąży?
Czyli doszliśmy do wniosku, że kawa w czasie ciąży jest bezpieczna? Nie do końca. Wiemy jakie dawki kofeiny można bez większego niepokoju przyjmować. Nie oznacza to jednak, że większe spożycie kawy nie wpłynie źle na dziecko. Udowodniono, że u kobiet wypijających więcej niż 7 filiżanek kawy dziennie podczas ciąży znacząco wzrosło ryzyko poronienia. Dodatkowo większe ilości kofeiny wpływają negatywnie na masę nowo urodzonego dziecka. Kofeina jest więc potencjalnym źródłem problemów zdrowotnych.
Jeśli nie możesz z niej zrezygnować zupełnie – pij ją z umiarem. Jednak jeśli możesz bez niej żyć, wówczas pożegnaj się z nią na czas ciąży i w początkowym okresie karmienia. Pierwsza filiżanka dobrej kawy po roku oczekiwania będzie z pewnością smakowała wyśmienicie!
Świetny artykuł. Żona ostatnio się zastanawiała czy może pić kawę w ciąży.
Dzięki fitness-inspiracje.pl, zawsze mogę na was liczyć!
Dzięki, staramy się jak możemy ;).