Deska snowboardowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Bartek M. Styczeń 10, 2018 Możliwość komentowania Deska snowboardowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem? została wyłączona
Deska snowboardowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Jeśli nie wiesz, co będzie odpowiednie dla ciebie, przelicz swój budżet na sprzęt snowboardowy i zapoznaj się z markami dostępnymi na rynku. Na co zwrócić uwagę zanim kupisz deskę snowboardową – zapraszamy do lektury!

Rodzaje, klasyfikacje i podziały

Najpopularniejszy podział desek dotyczy stylu jazdy: Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross, a także umiejętności technicznych użytkownika. W ofercie sklepów i producentów znaleźć można deski męskie i damskie, do każdego stylu jazdy, dla początkujących i miłośników dynamicznej jazdy, z oryginalnymi grafikami, dodatkowymi akcesoriami oraz serwisem.

Deski snowboardowe posiadają tzw. „flex”, czyli twardość. Dla początkujących zalecane są deski miękkie. Dzięki swoim właściwościom, deska wybacza pierwsze błędy i nie zniechęca do dalszej nauki. Twarde deski bezlitośnie odzwierciedlają każdy niewłaściwy ruch, przez co są zdecydowanie trudniejsze w prowadzeniu i wymagają doświadczenia.

Deski dzielimy również ze względu na środek ciężkości:
– twintip, czyli deska całkowicie symetryczna,
– directional, deska niesymetryczną (np. setback, gdzie środek ciężkości jest cofnięty do tyłu).

Spotykany jest także podział ze względu na wygięcie deski:
– camber (jak położymy deskę na równej powierzchni, jej środek odstaje od podłoża),
reverse camber (jak położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża),
– konstrukcje mieszane łączące obie powyższe.

Waga i wzrost

Waga i wzrost to te gabaryty, od których zależy długość naszej deski. Złotą zasadą jest, aby nie przekraczać dopuszczalnego przedziału wagowego deski. Tabele i wytyczne są dostępne w sklepach i są dołączane do każdej deski. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto pytać obsługę i kupić sprzęt idealny dla siebie.

Szerokość deski

Ten parametr zależy tylko i wyłącznie od wielkości stopy: tak pięty, jak i palce nie mogą za bardzo wystawać za snowboard.

Jakość surowców

Nie można oszczędzać na jakości tworzyw, z których wykonana jest deska. Deski są wciąż wytwarzane z drewna, ale podwyższoną wytrzymałość zawdzięczają laminatom z włókna szklanego. Dlatego zawsze warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sprzęt renomowanych firm.

Jeśli znajomi nagle wyciągną nas na spontaniczny wypad w góry, warto zainwestować w bezpieczny i sprawdzony sprzęt. I mimo iż supermarkety kuszą promocjami, to warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że jakość, bezpieczeństwo i komfort użytkowania zawsze będą kosztować więcej. Jeśli brakuje Wam na wymarzoną deskę, warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie z sobą pożyczka chwilówka i przyjrzeć się modelom z poprzedniego sezonu.

Comments are closed.

Inline
Inline