Dieta wątrobowa a ćwiczenia – jak wspierać nasz naturalny filtr?

Kamil Naja Wrzesień 30, 2014 0
Dieta wątrobowa a ćwiczenia – jak wspierać nasz naturalny filtr?

Uszkodzenie wątroby może mieć wiele przyczyn – począwszy od chorób autoimmunologicznych, do problemów związanych z przyjmowaniem leków i nadużywaniem alkoholu. Gdy jesteśmy w szpitalu, grozi nam wirusowe zapalenie wątroby. Problemy z wątrobą nie sprzyjają budowaniu masy mięśniowej, gdyż nadmiar białka (czyli budulca mięśni) jest w takim stanie szkodliwy. Nie powinno to prowadzić do końca treningu, który przeprowadzamy, gdyż istnieją całkowicie naturalne sposoby na przywrócenie prawidłowej pracy wątroby. Pierwszą zasadą przy zaburzeniach pracy wątroby jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie leków przepisanych przez niego na receptę.

Szkodliwe leki

Wątroba nie będzie pracować prawidłowo, jeśli będziesz brał dużą ilość leków. Chodzi przede wszystkim o leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Duża dawka paracetamolu jest przyjmowana omyłkowo wtedy, gdy mieszamy kilka różnych środków, nie sprawdziwszy uprzednio ich składu. Może to spowodować uszkodzenie organu. Przy chorobach wątroby nie są wskazane niektóre tabletki antykoncepcyjne.

Jaka dieta na wątrobę?

Najważniejszym problemem dla wątroby nie są białka, a sztuczne substancje zawarte w pożywieniu. Unikaj żywności wysoko przetworzonej i kolorowych napojów. Stan wątroby pogarsza się wtedy, gdy jemy duże porcje pokarmu w pośpiechu. Błonnik i ostre przyprawy są wskazane jedynie dla osób z bardzo dobrym trawieniem i będą szkodliwe przy chorobie wątroby.
Takie same działanie ma alkohol, kawa i herbata, produkty ciężkostrawne i nadmiar tłuszczy. Białko podane w lekkostrawnej formie nie będzie obciążało wątroby. Potrawy w diecie wątrobowej powinny:

  • być gotowane na parze lub w wodzie
  • być pozbawione elementów ciężkostrawnych (na przykład skórek z owoców i warzyw)
  • zapewniać odpowiednią ilość składników odżywczych.
  • być smaczne i kolorowe
  • mieć niezbyt wysoką temperaturę

Unikajmy gwałtownej utraty wagi, gdyż dochodzi wtedy do nadmiernego obciążenia wątroby.

Zioła na regenerację wątroby

Mimo ogromnej ilości leków chemicznych, środki na przywrócenie prawidłowej pracy wątroby i układu pokarmowego są pochodzenia roślinnego. Najwygodniejsze są tabletki, natomiast taniej i skuteczniej przebiega kuracja ziołami sypanymi. W terapii liczy się najbardziej regularność przyjmowania. Przyjmowanie naturalnych ziół w formie herbatek wspomoże działanie wątroby i pozwoli na lepsze trawienie białek. Jak podkreślał O. Klimuszko, zioła należy pić powoli i wierzyć w to, że nam pomogą.

Ostropest plamisty

Sylimarol to popularny lek produkowany z ostropestu plamistego. Lekarze spierają się, czy ostropest jest przyswajalny z formy mielonej, czy też lepiej przyjmować go w tabletkach, jednak jego popularność mówi sama za siebie. Ostropest zmniejsza dolegliwości. Można go zaparzać lub używać do posypywania potraw, a w sklepach zielarskich pojawia się też sok z ostropestu. Substancja aktywna o nazwie sylimaryna, zawarta w ziarnach ostropestu, pozwala na ochronę komórek wątroby.

Mniszek lekarski

Korzeń mniszka to tani i sprawdzony sposób na regenerację wątroby. Jego najważniejszym działaniem jest ułatwianie przepływu żółci przez jej rozcieńczanie. Ponieważ rozkurcza mięśnie gładkie, pomoże w przypadku pojawienia się nadmiernego ucisku w prawej części brzucha. W jego przypadku należy kupić zioła sypane – płyn zawiera alkohol.

Karczoch zwyczajny – dobra gorycz

Karczoch zawiera zarówno kwas chlorogenowy (ten sam, co w popularnej zielonej kawie), jak i cynarynę wspomagającą metabolizm i przemianę tłuszczów. Ostatnim składnikiem wpływającym na jego wpływ na wątrobę jest niacyna, czyli witamina PP. Pomaga ona rozkładać tłuszcze i przypisuje się jej obniżanie poziomu cholesterolu. Ziele karczocha można kupić w formie tabletek lub w ziołach do parzenia. Ta ostatnia forma, podobnie jak sok, jest dość gorzka.

Mieszanki ziół

Preparaty, które są wymienione powyżej mają jedną wadę – są niezbyt smaczne. Ciekawszym rozwiązaniem są zioła mieszane, w formie saszetek lub sypanej.
Jedną z lepszych mieszanek na wątrobę jest mieszanka na zapalenie wątroby ojca Klimuszko, którą skompletujesz w sklepie zielarskim, lub kupisz w zestawie.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline