Dlaczego waga nie spada? Określanie postępu

Michał Kwiecień 20, 2016 2
Dlaczego waga nie spada? Określanie postępu





Waga ciała od zawsze była wyznacznikiem formy i zdrowego wyglądu. Zarówno odpowiedni wywiad żywieniowy, jak i prawidłowy dobór parametrów diety opiera się na parametrze wagi ciała. Nic w tym dziwnego, że obliczanie postępów również odnotowuje się w postaci wzrostu lub spadku masy ciała. Jest to dobry, aczkolwiek nie do końca idealny sposób. Jak zatem określać postępy w przypadku redukcji wagi? Czy warto opierać się na mierzeniu  Zapraszam do lektury.

Popularne w sieci porównanie pięciu funtów tłuszczu oraz takiej samej wagi mięśni. Gołym okiem widać, że tłuszcz pomimo identycznej wagi zajmuje większą powierzchnię, aniżeli tkanka mięśniowa. To dlatego osoby, które posiadają sporą ilość tkanki mięśniowej oraz niski poziom tłuszczu w organizmie wyglądają na „szczupłe”. To pierwszy przykład na potwierdzenie tezy, że „kilogram kilogramowi nierówny”. Przejdźmy zatem do aspektów pomiaru wagi w trakcie redukcji wagi.

fat-vs-muscle

Podstawowym pytaniem na, które należy sobie odpowiedzieć jest częstotliwość pomiarów wagi. Bardzo często spotykam się z przekonaniem, iż ważyć należy się codziennie. To ogromny błąd, który bardzo często prowadzi do zniechęcenia oraz porzucenia aktywności. Pomiarów wagi powinniśmy wykonywać co tydzień, a nawet co dwa tygodnie. Taki odstęp pozwoli na określenie tego, czy idziemy w dobrym kierunku. Co zrobić jeśli pomimo prowadzonej diety oraz treningu waga nie spadła, a nawet wzrosła?

Po pierwsze – nie należy się załamywać! Jeśli odpowiednio dobraliśmy kaloryczność oraz makroskładniki, a do tego nasz trening jest na odpowiednim poziomie intensywności, bardzo możliwe, że nasz organizm dopiero adaptuje się do tego wysiłku. Należy dodać, że podstawowym błędem na tym etapie jest zbyt niski poziom kalorii w diecie, połączony z przesadzoną ilością treningu cardio. W tym przypadku organizm całkowicie blokuje utratę wagi, magazynując obecne zapasy tłuszczu „na gorsze chwile”. Pamiętajmy zatem o prawidłowym doborze kalorii oraz stopniowym wprowadzaniu obciążenia w postaci treningu cardio.

Dobowe wahania wagi potrafią oscylować nawet na poziomie 1-3kg! Wszystko zależy od jakości pożywienia, np. od stopnia przetworzenia czy zawartości soli w pokarmie, która „zatrzymuje” wodę w organizmie. Zbyt niskie spożycie wody może być również powodem wzrostu wagi, gdyż organizm dążący do homeostazy zawsze zatrzyma niezbędne dla niego pokłady cennego surowca. Należy pamiętać, że w przypadku kobiet, zmiany podyktowane burzą hormonów w trakcie cyklu również mogą być powodem chwilowego wzrostu wagi. Uczucie obrzmienia jest dobrze znane niektórym kobietom w okresie cyklu.

Jak widać na przykładzie tego artykułu, waga nie jest idealnym wyznacznikiem naszego postępu. Należy pamiętać, że odpowiada za nią wiele czynników, które zależnie (bądź nie) od nas powodują jej wzrost lub spadek. Bogatsi o wiedzę z tego artykułu, pamiętajcie, aby przede wszystkim polegać na wizualnych zmianach w Waszych sylwetkach, traktując masę ciała jedynie jako aspekt pomocniczy.

2 komentarze »

  1. Kobiece Zdrowie Kwiecień 25, 2016 at 6:52 am -

    Ja stawiam sobie zawsze jasno określony cel. Ale taki możliwy do osiągnięcia. I stawiam na zdrową, bogatą dietę a nie jakieś głodówki, bo to prosta droga do efektu jo-jo…

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline