Dobieraj buty zdrowo!

Bartek M. Maj 26, 2017 0
Dobieraj buty zdrowo!


Sport to zdrowie – każdy zna to popularne stwierdzenie, jednak jak to często w życiu bywa zanim pójdzie się za czymś lub kimś ślepo wskazaną drogą należy się dwa razy zastanowić. I oczywiście nie powiemy tutaj, że slogan jest kłamstwem, chcemy tylko wyczulić was na doszukiwanie się głębszego znaczenia i zdobywanie wiedzy, żeby tego zdrowia było faktycznie jak najwięcej. Wydawałoby się, że cały temat zdrowotności zamyka się w ruchy. Wcale tak nie jest. Ze źle dobranym sprzętem możemy czasem zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku, a już na pewno zmniejszyć korzyści z ruchu. Najlepiej zobrazować to dyscypliną najpopularniejszą, a więc piłką nożną! Dobry sklep piłkarski to w tym przypadku nie tylko ten z najlepszą ofertą, ale taki, którego obsługa chociaż delikatnie zasugeruje nam, że moda to nie wszystko.

Mogłoby się wydawać, że piłkarze to mężczyźni – twardzi, stroniący od strojenia i skupieni na walce. Faktycznie, może istnieć takie przekonanie, ale jeśli potraktujemy temat całościowo to zobaczymy, że w dużej mierze to też dzieci, które idą za wskazaniem ich idoli i kupują te buty, lub chociaż przypominające te, w których gra Ronaldo, Messi czy Neymar. Czy to słuszne? Często tak! Ale taką chęcią jeszcze trzeba pokierować.

To, że kupimy dziecku jakieś buty, które te sobie wypatrzyło to często dobry krok. Nie mają tutaj znaczenia takie czynniki, jakie są istotne dla dorosłego, który swoim ciałem kreuje znacznie większe przeciążenia. W wieku młodzieńczym najważniejsza jest radość. Mając buty takie jakie się chciało zaangażowanie w trening będzie większe, a przez to i same postępy zmaksymalizowane. Jedyną okolicznością, przy której nie należy w trakcie wizyty w sklepie piłkarskim iść w myśl upodobań młodzika jest niedopasowanie do stopy. Im ta większa, tym dysproporcje pomiędzy tym co się chce, a tym co potrzebuje są wyraźnie.

Buty produkowane są taśmowo, i byłby to problem gdyby nie fakt, że każdy producent ma w swojej ofercie kilka linii korków piłkarskich. Poza kolorem i piłkarzami, którzy je noszą różnią się często kształtem. Najważniejszym czynnikiem jest szerokość i jest to coś z czym zmaga się wielu adeptów, jak i starszych zawodników. Nie każdy z nas ma stopę „normalną”, w jakiś sposób łapiącą się do średniej społeczeństwa. Bywają też wąskie i szerokie. O ile w kontekście zdrowia wkładanie stopy wąskiej w szeroki but nie ma istotnego znaczenia (bardziej użytkowe), to odwrotne akcja jest już bardzo niepożądana. Po pierwsze jeśli dysproporcja jest duża stopa może boleć, a to ma efekt diametralnie inny do zamierzonego – zniechęca i odbiera radość. Na wyższym poziomie – nie pozwala dać z siebie tyle ile można, bo dyskomfort po prostu rozprasza i ogranicza. Poza tym młode stopy wciąż rosną. Nie powinniśmy uciskać ich. Miejmy na uwadze, że czasem  najmłodsi piłkarze z uporem maniaka nie zejdą z boiska i skutecznie będą znosząc dyskomfort będą narażali swoje młode nogi na konsekwencje w przyszłości.

Zaangażowanie w sport to dobry kierunek, ale jeśli jest go dużo to koniecznie musimy zgłębiać takie detale. Im więcej ruchu tym większe ryzyko, że przez niewiedzę dołożymy sobie kłopotów. A przecież najważniejsze jest to, żeby spędzać czas przyjemnie! Dobrze dobrane obuwie, również  piłkarskie na pewno sprawi, że trening będzie lepszy. Bo kto by się nie cieszył z ładnej nowej pary?

https://futbolsport.pl/buty-pilkarskie/na-trawe

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline