Domowe sposoby leczenia gardła – fakty i mity

Marcin Sierpień 8, 2016 0
Domowe sposoby leczenia gardła – fakty i mity





W sieci aż roi się od domowych sposobów na różnego rodzaju kuracje, w tym także leczenie dolegliwości gardła. Sposoby te zazwyczaj są oparte o naturalne produkty, które głównie wykorzystujemy w kuchni podczas przygotowania posiłków. Przyjrzyjmy się niektórym z nich i sprawdźmy, czy aby na pewno mogą one uleczyć bolące gardło.

1. Gorące mleko z miodem

Błogi smak rozgrzewającego napoju niestety nie wnosi nic poza walorami smakowymi. Miód, owszem, posiada właściwości przeciwzapalne, ale traci je w chwili podgrzania. Dlatego też miód jako dodatek do gorącego mleka czy świeżo zaparzonej herbaty, nie pomoże w powrocie do zdrowia. Miód można natomiast łączyć z letnią wodą lub mlekiem lub smarować nim pieczywo. W tej formie utrzymuje swoje właściwości i może mieć znaczenie lecznicze.

2. Cytryna w każdej postaci

Większość z nas poznało zbawienne znaczenie witaminy C podczas przeziębienia lub grypy. W okresach podwyższonej zachorowalności można ją także stosować jako skuteczną tarczę odpornościową. Niestety, nadmiar witaminy C w postaci różnych cytrusów może okazać się zbędny w czasie chorób gardła. Co więcej, kwaśne produkty mogą dodatkowo podrażniać śluzówkę i przez to intensyfikować uczucie bólu.

Warto również dodać, że cytryna rozpuszczana we wrzącej wodzie nie tylko traci swoje właściwości prozdrowotne, ale sprzyja uwalnianiu się szkodliwego dla mózgu cytrynianu glinu.

3. Płukanki

Paleta środków, które możemy wykorzystać do płukania jest bardzo szeroka. W domowej apteczce mogą znaleźć się na przykład: roztwór wody z solą, wody z sodą, napary ziołowe z wykorzystaniem tymianku, podbiału, szałwii, rumianku czy kory dębu, sok z buraków z dodatkiem octu winnego lub płukanka z octu jabłkowego i miodu. Nadrzędnym autem tego typu preparatów jest dobre nawilżanie gardła bez szkody dla żołądka i zębów. Co do pozostałych ich właściwości, np. działania przeciwbólowego, tutaj brak jednoznacznego stanowiska, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych mikstur. Pozytywne recenzje zbiera natomiast płukanie gardła wodą z sodą, który działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

4. Wielofunkcyjna kapusta

Choć nie jest to najbardziej poręczny (i z pewnością nie najbardziej skuteczny) ze sposobów leczenia gardła, to okłady z liści kapusty również mogą pomóc w infekcji gardła. Skąd biorą się lecznicze możliwości tego warzywa? Kapusta posiada w swoim składzie siarkę i sól potasową, które uśmierzają stany zapalne. Dlatego też ludzie często sięgają po nią w przypadku pojawienia się opuchlizny, oparzeń czy pęcherzy. Przy bólu gardła poleca się dwie metody wykorzystania kapusty. Pierwszy z nich to okłady szyi z liści kapusty namoczonych w gorącej wodzie. Drugi to picie napojów z domieszką soku z kapusty, które dodatkowo można wzbogacić miodem lub sokiem z buraków.

5. Syrop z cebuli

Potwierdzone działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne ma również syrop z cebuli. Jego możliwości i skuteczność są znane od pokoleń, choć nie dla wszystkich – ze względu na specyficzny smak cebuli – jest to przyswajalne lekarstwo. Popularności nie przysparza mu również absorbujący sposób przygotowania. Przyrządzany zazwyczaj z wykorzystaniem cukru, a czasem z dodatkiem czosnku, pomaga zwalczać przede wszystkim ból gardła i kaszel.

Arsenał babcinych metod walki z bólem gardła jest całkiem pokaźny – z pewnością w niektórych przypadkach, szczególnie lekkiego stanu zapalnego, warto do niego sięgnąć. Nie możemy jednak zapominać, że specyfiki te są jedynie namiastką prawdziwych leków na gardło, których działanie terapeutyczne jest najbardziej efektywne. Podstawowym wyznacznikiem tego, czym kurujemy gardło powinna być zawsze konsultacja z lekarzem, a nie subiektywne odczucia chorego czy tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline