Domowe sposoby na przeziębienie

Bartek M. Listopad 29, 2016 2
Domowe sposoby na przeziębienie





Jest taki czas w roku, kiedy nie wiadomo jak bardzo byśmy się starali i tak dopadnie nas znienawidzone przeziębienie. O chorobę bardzo łatwo, kiedy wszyscy zmarznięci chcą jak najszybciej znaleźć się w domu i razem podróżują komunikacją miejską. Wystarczy, że jedna osoba już złapała wirusa, kichnie i cały autobus czy tramwaj już to mają. Nic nie poradzisz. Możesz leczyć się w domu.

Co na gorączkę?

Przeziębienie wywołują wirusy, więc antybiotyk tu na nic. Wizyta u lekarza jest niezbędna, kiedy objawy nie mijają po kilku dniach lub gdy gorączka jest bardzo wysoka i nie da się jej zbić domowymi sposobami. Oprócz tego pozostaje ratować się w domu. Jeśli jesteś mężczyzną i masz gorączkę na poziomie 37,9 to mam złą wiadomość. Umierasz. Nic z ciebie nie będzie. Zawołaj swoją kobietę.

Jeśli jesteś kobietą i masz gorączkę, proponują kilka sprawdzonych sposobów! Gorączka jest sygnałem, że organizm się broni. Póki nie wzrośnie powyżej 40 stopni nie zagraża życiu. Wszystko zależy od osoby, organizmu, predyspozycji i tego jak będziesz się czuć w trakcie. PO pierwsze i najważniejsze każda choroba wymaga odpowiedniego nawodnienia. Gorączka sprawia, że woda paruje i bardzo łatwo o odwodnienie, które jest stanem niebezpiecznym. Po drugie warto ratować się lekami dostępnymi bez recepty na bazie paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen czy aspiryna. Blokują one syntezę substancji chemicznych produkowanych przez organizm i w ten sposób obniżają jego temperaturę. Aspiryna spośród tych trzech jest lekiem najmniej bezpiecznym. Szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Bezwzględnie nie podajemy kwasu acetylosalicylowego dzieciom do 12 roku życia. Pamiętajmy też o czytaniu ulotek i pod żadnym pozorem nie bierzmy leków w ilości większej niż zalecana. Niektóre leki na przeziębienie nie mogą być przyjmowane na przykład wraz z lekami zawierającymi rutozyd!

Starym i sprawdzonym sposobem na przeziębienie, jeśli nie masz ochoty na leki, jest babcina mikstura złożona z ciepłego mleka z miodem i czosnkiem. Czosnek znany jest z właściwości przeciwzapalnych. Dodatkowo polecam zimne okłady na czoło, kark, nadgarstki, pachwiny i wątrobę. Jeśli czujesz, że chłodna kąpiel przyniesie ci największą ulgę, zrób to! Byle woda miała temperaturę tylko o 2 stopnie niższą niż temperatura twojego ciała.

A co na katar?

Jeśli zaś dodatkowo męczy cię katar, a wiemy, że przy przeziębieniu to więcej niż pewne, to koniecznie zaopatrz się w aptece w wodę morską w sprayu. Pomoże nawilżyć błonę śluzową nosa i odprowadzić wydzielinę. Leki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefrynę dodatkowo zmniejszą obrzęk śluzówki nosa. Spuchnięta śluzówka sprawia, że wydzielina zgromadzona w zatokach nie może wypłynąć, bakterie namnażają się co skutkuje częstym powikłaniem po przeziębieniu, czyli zapaleniem zatok. Bardzo chcesz uniknąć tej choroby.

Leki antyhistaminowe pierwszej generacji, czyli dokładnie te, które pomagają w zwalczaniu objawów kataru siennego, również skutecznie leczą katar. Zadziałają na swędzenie czy cieknący katar, ale trzeba pamiętać, że nie udrożnią nosa. Histamina wydziela się w efekcie stanów zapalnych w organizmie i to ona sprawia, że kichamy i szczypią nas oczy w trakcie alergii. Leki na alergię mogą pomóc załagodzić te objawy przy przeziębieniu, mimo, że wtedy w zasadzie nie jest wydzielana.

I na kaszel?

Zazwyczaj na początku pojawia się kaszel suchy. Przypomina szczekanie i oznacza, że drogi oddechowe są wysuszone i podrażnione. Czasem jest tak silny, że nie pozwala w nocy spać. Warto więc zaopatrzyć się w syropy na taki właśnie rodzaj kaszlu. Nawilża i osłonią gardło. Suchy kaszel w przeciwieństwie do mokrego jest bezproduktywny. Jedynie meczy. Syropy na bazie dekstrometorfanu czy eukaliptusa zablokują w mózgu naturalny odruch kasłania.

Kaszel mokry natomiast jest już wbrew pozorom dobrym objawem, gdyż wraz z nim z płuc i oskrzeli usuwana jest wydzielina, w której bytują bakterie. Lei wykrztuśne mają za zadanie rozrzedzić te wydzielinę i pomóc w jej usunięciu. Taką substancja jest na przykład gwajafenezyna zawarta w syropach, tabletkach czy płynach. Jest to środek o przedłużonym działaniu.

Oczywiście jeśli chodzi o kaszel dobrze jest mieć w domu na przykład miód i cebulę, z których łatwo można zrobić syrop. Nie tylko działa on nawilżająco, ale też naturalnie wspomaga odporność. Takie domowe sposoby w połączeniu z lekami dostępnymi w aptece bez recepty szybko postawia nas na nogi.

Oczywiście pod warunkiem, że damy sobie czas na odpoczynek i relaks, otuleni kołdrą, popijając ciepłe mleko z miodem. Równie ważnym elementem leczenia jest sen. Przydatne okazują się również leki przeciwzapalne bez recepty, o których więcej można poczytać tutaj: http://www.vicks.pl/pl-pl/jak-zapobiegac-przeziebieniu-i-grypie/leczenie-grypy-i-przeziebienia/co-na-przeziebienie-i-grype-dostepne-leki-bez-recepty.

2 komentarze »

  1. Amatorka Listopad 29, 2016 at 4:37 pm -

    Bartek, ciekawy i praktyczny poradnik! Zwłaszcza, że od miesiąca zmagam się z kaszlem i katarem..:(

  2. BeSlim Listopad 30, 2016 at 8:05 am -

    Ja non stop choruje:/
    https://beslimuk.blogspot.co.uk

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline