Doping w sporcie – czym jest?

Michał Maj 24, 2016 1
Doping w sporcie – czym jest?





Doping budzi w nas wiele skojarzeń – raczej tych negatywnych. Z dopingiem kojarzona jest przede wszystkim słabość oraz chęć szybkich rezultatów oraz zwycięstwa. Większość z Was kojarzy stosowanie dopingu przez pryzmat sportów takich jak Kulturystyka, Fitness czy Trójbój. Cóż, większość z tych skojarzeń jest błędna, bo jak się okazuje zjawisko w dopingu jest nie tylko prastare, ale i globalne. W tym artykule pragnę zwrócić Waszą uwagę na tematykę stosowania dopingu w sporcie.

Czym jest doping?

Doping jest podnoszeniem zdolności fizycznych oraz psychicznych poprzez zastosowanie substancji lub metod, które wykraczają poza tradycyjne schematy treningu, żywienia czy suplementacji. Granica pomiędzy dopingiem, a metodami dozwolonymi została oficjalnie wyznaczona poprzez WADA czyli Światową Agencję Anty-Dopingową. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje dopingu w sporcie:

  • doping farmakologiczny (sterydy anaboliczne, leki hormonalne, stymulanty),
  • doping fizjologiczny (transfuzja krwi),
  • doping genetyczny (modyfikacje materiału genetycznego).

Powyższe kategorie dopingu w sporcie podzieliłem według częstotliwości ich występowania.

Doping farmakologiczny jest najbardziej popularnym rodzajem wspomagania. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim łatwa dostępność środków na rynku oraz sposób ich przyjmowania. Są to zazwyczaj tabletki lub środki w płynie podawane w formie iniekcji. Taka forma przyjmowania tych środków skłania nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów żądnych szybkich rezultatów.

Doping fizjologiczny znany jest przede wszystkim z transfuzji krwi. Przetoczenia krwi dokonuje się przede wszystkim dla zwiększenie liczby czerwonych krwinek, co z kolei oznacza lepszą wytrzymałość. To bardzo popularna metoda wśród biegaczy oraz kolarzy.

Doping genetyczny to rodzaj dopingu, o którym wiemy stosunkowo niewiele. Moim zdaniem w przyszłości może odegrać ogromną rolę na scenie sportu zawodowego, z uwagi na fakt, iż ciężko go wykryć, a rezultaty mogą być wręcz kosmiczne. Wystarczy spojrzeć na słynny rodzaj bydła genetycznie pozbawiony miostatyny. Efekty tej „operacji”:

Doping w sporcie – jakim?

Sfera dopingu to nie tylko sport zawodowy, ale i amatorski. Wystarczy zerknąć na fora tematyczne, by szybko zorientować się, że tematem dopingu interesują się już nastolatkowie. W sporcie, niemal każda dyscyplina została owiana w przeszłości złą sławą dopingu. Maratończycy, sprinterzy, kolarze, kulturyści, bejsboliści, piłkarze, tenisiści czy nawet golfiarze. To naprawdę wierzchołek góry lodowej. Jeśli jesteście zainteresowani tą tematyką, wpiszcie frazę „afery dopingowe w sporcie”. Gwarantuję, że lektury Wam nie zabraknie.

Zagrożenie płynące z dopingu

Doping pozwala na osiąganie lepszych rezultatów w krótszym czasie. Stosowanie dopingu wpływa nie tylko na nasze ciało w sposób „pośredni”, ale przyczynia się do wystąpienia szeregu procesów. Stosowanie dopingu wywołuje swoisty mechanizm przyczynowo-skutkowy. Jeśli zatem myślisz, że kilkadziesiąt iniekcji testosteronu nie wywoła u Ciebie żadnych rezultatów poza wzrostem siły i masy mięśniowej, to jesteś w sporym błędzie. Każdy ogólnodostępny rodzaj dopingu oprócz oczywistych zalet, ma też wady. Jeśli chcesz lub planujesz stosować doping, rozplanuj wszelkie za i przeciw, bo za jakiś czas możesz tego zwyczajnie żałować.

One Comment »

  1. Blog Ozonee Czerwiec 23, 2016 at 7:36 pm -

    Świetny artykuł! Sam ostatnio się interesowałem tematem dopingu w sporcie, a dokładniej historiami, które wywołały największe poruszenie, o czym zresztą sam pisałem u siebie. Przy okazji zapraszam do lektury i pozdrawiam

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline