Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?

Bartek M. Marzec 16, 2017 0
Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?






Bardzo często bagatelizujemy odwodnienie, chociaż stan ten jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. Czym skutkuje? Jak uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie? Czy można skutecznie nawodnić się samą wodą? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Niebezpieczne odwodnienie

Z odwodnieniem mamy do czynienia w wyniku utraty przez nasz organizm wody oraz elektrolitów, niezbędnych do zachowania równowagi wodnej. Przyczyn jest wiele. Do utraty wody dochodzi podczas ostrej biegunki i wymiotów, gorączki, chorób nerek, takich jak przewlekła niewydolność, moczówka prosta czy cukromocz, ale także przy chorobie Parkinsona i podczas upałów. Wody ubywa w naszym organizmie także w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego (na przykład podczas uprawiania sportu) oraz w czasie zimy, kiedy podczas oddychania, oddajemy ciepło wraz z parą wodną. Ponadto, odwodnieniu sprzyja przyjmowanie leków moczopędnych. Na niedobór wody bardziej narażone są osoby otyłe, starsze, niepełnosprawne oraz dzieci. Warto wiedzieć, że zaniedbanie uzupełnienia organizmu w wodę i elektrolity może mieć niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, skutki. Do pierwszych objawów odwodnienia należy wzmożone pragnienie, nadmierna senność lub pobudzenie, suchość śluzówek jamy ustnej i języka, rzadsze oddawanie moczu (kolor uryny przybiera barwę ciemnożółtą), wzdęty brzuch. Następnie zauważyć można zmniejszenie napięcia gałek ocznych, utratę elastyczności skóry, zmniejszenie pocenia, suchość skóry w okolicach pach i pachwin, a także przyspieszoną akcję serca. W skrajnych przypadkach dochodzi do drgawek, spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej oraz utraty przytomności. U dzieci charakterystyczny jest przyspieszony i pogłębiony oddech, zapadnięte ciemiączko w przypadku niemowląt, apatia, zapadnięte oczy, a także płacz bez łez oraz szara i chłodna skóra.

Tajemnica elektrolitów

Elektrolity znajdują się we krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Ich odpowiedni poziom dobrze wpływa na układ nerwowy oraz zapewnia właściwą gospodarkę wodno – elektrolitową oraz prawidłowy poziom ciśnienia osmotycznego w organizmie. Niedobór natomiast wiąże się z przykrymi i często niebezpiecznymi dla zdrowia skutkami, takimi jak podenerwowanie, uczucie zmęczenia, senność, nudności, bóle głowy, zaburzenia pracy serca, skurcze mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i odwodnienie. W przypadku zaobserwowania powyższych symptomów należy koniecznie nawodnić organizm.

Dobroczynne nawadnianie organizmu

Picie wody nie jest dobrym sposobem na szybkie i skuteczne uzupełnienie jej niedoboru w organizmie. Powinniśmy się więc wspomóc przyjmowaniem elektrolitów, zawartych w doustnych płynach nawadniających, dostępnych w aptekach, bez recepty. Zawarty w nich potas zapewnia równowagę kwasowo – zasadową, kontrolując objętość komórek. Sód i potas wspomagają właściwe przemieszczanie się wody w organizmie. Z kolei jony i chlorki sodu, a także glukoza, pozwalają na lepsze wchłanianie wody oraz utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego w osoczu krwi, a także płynach otaczających komórki. Odpowiednia ilość i proporcje soli mineralnych poprawiają działanie mózgu, serca i układu nerwowego. Elektrolity, zwłaszcza podczas ostrej biegunki, należy przyjmować często, małymi porcjami, w formie schłodzonej, gdyż w ten sposób są one lepiej tolerowane. Płyn jest już zoptymalizowany, dlatego nie powinno się go mieszać z innymi napojami ani dosładzać. Więcej o dobroczynnym działaniu elektrolitów można dowiedzieć się na stronie www.orsalit.pl.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline