Czy energetyki przyspieszają metabolizm?

Marcin Styczeń 15, 2021 Możliwość komentowania Czy energetyki przyspieszają metabolizm? została wyłączona
Czy energetyki przyspieszają metabolizm?

Bardzo często napoje energetyzujące kojarzą nam się z porcją dodatkowej energii, poprawą koncentracji oraz uwagi. Napoje te popularnie zwane są jako energetyki, zaś w swoim składzie zawierają bardzo duże ilości cukru, substancje o charakterze pobudzającym, między innymi kofeinę, taurynę i witaminy z grupy B. Napoje energetyczne są przeznaczone dla osób, które są bardzo aktywne fizycznie, a także dla tych które wykonują wielogodzinną pracę umysłową.

Czy napoje energetyczne zalecane są przez dietetyków?

Napoje energetyczne, zwane też energetykami nie są zalecane przez lekarzy oraz dietetyków, zwłaszcza jeżeli spożywamy je w nadmiernych ilościach i regularnie. Nie sprzyjają one bowiem naszemu zdrowi, a co więcej niosą ze sobą skutki uboczne dla naszego organizmu. Najważniejsze jest to, że jeżeli spożywamy energetyki w zbyt dużych ilościach wówczas mogą zwiększać ryzyko zawału serca, zaś wśród młodzieży nasilają agresywne zachowania.

Kto może sięgać po napoje energetyczne?

Napoje energetyczne mają jedno zasadnicze zadanie jest to dostarczenie naszemu organizmowi szybkiej i dużej dawki energii. Jest ona niezbędna w czasie wysiłku umysłowego bądź też fizycznego. Po napoje tego typu sięgamy zwłaszcza kiedy odczuwamy znużenie i wielkie zmęczenie. Bardzo często po energetyki sięgają więc osoby przygotowujące się do egzaminów, studenci w czasie sesji czy też kierowcy wyjeżdzający w długie trasy.

Jak napoje energetyczne wpływają na nasze zdrowie?

Głównym składnikiem napojów energetycznych jest kofeina, która jest alkaloidem i znajduje się w ziarnach kakaowca, kawy czy też w guaranie. Posiada ona właściwości, które pobudzają do pracy korę mózgową. Po około trzydziestu minutach od spożycia kofeiny, nasz organizm ulega pobudzeniu, ponieważ blokuje receptory. Dodatkowo stymuluje ona produkowanie dopaminy, zaś poziom glukozy we krwi wzrasta co hamuje uczucie głodu. Jednakże warto pamiętać, że jeżeli wypijamy kilka sztuk takiego napoju dziennie możemy mieć problemy z zaburzeniami snu, a także z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Zobacz również: Napoje energetyczne – plusy i minusy.

Czy energetyki odchudzają?

Jak dowodzą najnowsze badania naukowe, napoje energetyzujące pobudzają cały nasz organizm. Co za tym idzie przyśpiesza również nasz metabolizm. Metabolizm pracuje szybciej ponieważ działa na niego kofeina zawarta w energetykach. Niestety napój ten ma także sporą ilość cukru, co sprawia, że nadwyżka spożytych kalorii odkłada się w naszym organizmie jako tkanka tłuszczowa. Potencjalny energetyk zawiera około 120 kalorii. Nie jest to dużo, jednakże są to tylko puste kalorie, które sprawiają, że przybieramy na wadze. Tym samym, pomimo tego że energetyki dodają nam energii i w pewnym stopniu przyśpieszają przemianę materii, nie są one polecane jako sposób na skuteczne odchudzanie.

Pamiętać musimy także że energetyków nie powinny pić także dzieci, kobiety w czasie ciąży i laktacji. Nie powinny spożywać ich też osoby starsze cierpiące na choroby serca, nadciśnienie. Polecamy również lekturę artykułu: Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie.

Comments are closed.

Inline
Inline