Epidemia cukrzycy – czy leci z nami diabetolog?

Bartek M. Kwiecień 20, 2017 0
Epidemia cukrzycy – czy leci z nami diabetolog?

Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Szacuje się, że liczba chorych na cukrzyce na świecie wynosi 422 mln ludzi, w Polsce z tym problemem boryka się około 3mln ludzi, z czego ponad pół miliona nie jest zdiagnozowana.

Mimo iż w dużych miastach takich znajduje się wiele przychodni, w których przyjmują diabetolodzy, diagnostyka tego schorzenie nie jest taka prosta. W społeczeństwie brakuje ugruntowanej wiedzy na temat tego schorzenia a aby umówić się na wizytę ze specjalistą diabetologiem potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Następnie zazwyczaj trzeba ustawić się w długiej kolejce do specjalisty.

Wiele przychodni, w których przyjmują specjaliści diabetolodzy, posiada podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia jednak prostszym i szybszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do prywatnego gabinetu. Aby umówić się na prywatną wizytę z diabetologiem nie potrzeba skierowania, a i kolejki są zdecydowanie krótsze, co ułatwia szybki kontakt ze specjalistą.

Dlaczego warto umówić się na wizytę do diabetologa?

W woj. łódzkim problem dotyczy aż 6,4 proc. mieszkańców. Ponad 131 tys. osób jest chorych na cukrzycę. Województwo łódzkie jest drugim po woj. śląskim regionem, w którym problem z cukrzycą jest tak duży. Cukrzyca jest ściśle związana z trybem życia, dlatego mieszkańcy dużych miast jak Łódź potrzebują częstszych konsultacji z diabetologicznych.

Złe nawyki takie jak: brak ruchu, palenie papierosów, czy nieprawidłowe odżywianie mogą prowadzić do zachorowania. Dlatego oprócz leczenia farmakologicznego pacjenci zmuszeni są do stanowczych zmian swoich wcześniejszych przyzwyczajeń. Inaczej żadne metody leczenie nie będą skuteczne.

Cukrzyca to choroba przewlekła, która ma wpływ na całe ciało pacjenta i rzutuje na większość aspektów codziennego życia. Dlatego szczera i ścisła współpraca na linii pacjent diabetolog jest tak istotna. Zadaniem diabetologa jest nie tylko dbanie, aby pacjent miał odpowiedni poziom cukru. Zadaniem diabetologa jest także pokierowanie pacjentem w taki sposób, aby zmienić jego złe nawyki nie obniżając jego standardu życia.

Jak wygląda współpraca z diabetologiem

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, dlatego mieszkańcy dużych miast, potrzebują częstszych konsultacji z diabetologicznych. Najważniejszym elementem współpracy diabetologa z pacjentem jest zaufanie. W wielu przypadkach ścieżka leczenia musi być indywidualnie dobrana w zależności od wieku pacjenta, jego przyzwyczajeń oraz innych dolegliwości.

Podstawą budowy takiego zaufania jest edukacja pacjenta. Chory na cukrzyce musi mieć świadomość, że restrykcyjne trzymanie się wytycznych będzie miało pozytywny wpływ na jego zdrowie i standard życia. Jest to ciężkie, gdyż w większości przypadków cukrzyca to choroba, która nie boli. Można to porównać do sytuacji, w której lekarz wytycza pacjentowi szlak, po którym pacjent musi przejść. Musi też zrozumieć, że wysiłek ten jest potrzebny, żeby uniknąć późniejszych powikłań związanych z cukrzycą.

 Więcej informacji o pracy diabetologa i cukrzycy znajdziesz tutaj: http://melissamed.pl/diabetolog

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline