Fitness dla mózgu

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 11, 2014 0
Fitness dla mózgu





Okazuje się, że połączenie fitness, czyli ćwiczeń fizycznych, z intelektualnymi jest znakomitym sposobem, aby poprawić sprawność naszego mózgu. Jednakże jest to również sposób, żeby świetnie radzić sobie ze stresem, który to wszak dotyka nas każdego dnia.

Najnowsze doświadczenia, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Dallas dowiodły, jak wielkie znaczenie ma uprawianie sportu dla naszego zdrowia, oraz poprawnego funkcjonowania organizmu.

Naukowe doświadczenie

Naukowcy w Dallas przeprowadzili doświadczenie na ponad trzydziestu osobach, które dotychczas prowadziły siedzący tryb życia. Osoby te w ramach doświadczenia zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa trzy razy w tygodniu uczestniczyła w zajęciach fitness, podczas których jeździli na rowerku stacjonarnym, czy też biegali na bieżni, a dzięki temu ich mięśnie uzyskały adekwatną energię w procesie spalania tlenowego, zaś druga grupa osób prowadziła bierny tryb życia i nie wykonywała żadnych ćwiczeń fizycznych.

Należy zaznaczyć, że zarówno przed rozpoczęciem treningów, jak i po ich zakończeniu uczestnicy doświadczenia przeszli testy, które oceniły ich sprawność umysłową. Dodatkowo sprawdzona została wydolność układu krążenia, a także przepływ krwi przez obecne w mózgu naczynia krwionośne. Po zakończeniu treningu, okazało się, że wśród osób, który uczestniczyły w zajęciach fitness poprawiło się tempo metabolizmu w mózgu. Z tego też względu, ta grupa osób uzyskała lepsze wyniki na przeprowadzonych testach pamięciowych.

 Osłabić reakcje stresowe

Jednakże w czasie doświadczenia, okazało się, że fitness doskonale wpływa nie tylko na nasz mózg. Stwierdzono także, że regularne uprawianie sportu osłabia reakcję organizmu na sytuacje stresowe, które zdarzają się w naszym życiu. Fitness sprawia, że organizm relaksuje się, wycisza, uspokaja a tym samym o wiele lepiej reaguje na nerwowe sytuacje. Dzieje się tak, dlatego, że ćwiczenia fizyczne sprawiają, że zmniejszają się reakcje organizmu na zaburzenia o podłożu lękowym. Lepiej radzimy sobie z codziennymi problemami, żyjemy aktywniej a tym samym czujemy się zdrowo!

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline