Czy herbata pomaga być fit?

Marcin Marzec 30, 2016 3
Czy herbata pomaga być fit?

Herbata: pobudza, odmładza, oczyszcza, chroni przed chorobami. Innymi słowy: jest dobra na wszystko. Czy pomaga także w utrzymaniu doskonałej sylwetki?

Pierwszym pytaniem, które zadają wszystkie osoby dbające o sylwetkę jest to, czy herbata ma kalorie. Odpowiedź jest prosta – napój ten praktycznie kalorii nie ma, o ile w filiżance lub szklance nie znajdą się rozmaite dodatki. Zaparzając herbatę wraz z kwiatami czy owocami, jej wartość kaloryczna rośnie z zera do nawet kilkudziesięciu kcal. Najpopularniejszym uzupełnieniem wszelkich herbat jest jednak… cukier. Warto pamiętać, że jego jedna łyżeczka (choć wielu osobom ona nie wystarcza) to 20 kcal.

Wniosek jest prosty – herbata spożywana bez dodatków może nie tylko ugasić pragnienie w upalny dzień, ale także nie doda Ci większej liczby kalorii. Możesz ją więc pić bez wyrzutów sumienia, tym bardziej, że…

Herbaty dla tych, którzy chcą być fit!

…niektóre rodzaje herbat na odchudzanie (czyli dążenie do perfekcyjnej figury) i bycie fit wpływają wyjątkowo korzystnie.

Dlatego wszystkie osoby, które są zainteresowane nienaganną sylwetką, rozsmakować powinny się w herbatach: zielonej, czerwonej, matcha, sencha i rooibos.

Zielone światło dla oczyszczenia

Dzięki bogactwu zawartych w niej substancji leczniczych i mikroelementów jest uznawana za receptę na dobre zdrowie. Wzmacnia odporność, obniża ciśnienie krwi, zapobiega chorobom cywilizacyjnym, oczyszcza i odmładza.

Zieloną herbatę charakteryzuje wysoka zawartość przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które wspomagają naturalne mechanizmy obronne komórek. Jedną z właściwości tego napoju jest hamowanie rozwoju bakterii w układzie pokarmowym. Drugą – pobudzanie wydzielania soków trawiennych. W efekcie napar nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii.

Dodatkowo w tym rodzaju herbaty znajduje się sporo ECGC – antyoksydantu, który przyspiesza proces spalania tłuszczu i zmniejsza jego wchłanianie w komórki. Wzmacnia on też poczucie sytości. Wychodzi na to, że więcej zielonej herbaty to mniejsze poczucie głodu!

Czerwone światło dla zbędnych kalorii

Czerwona herbata powinna być obowiązkowym elementem każdej odchudzającej diety. Przez to, że podlega krótszemu procesowi fermentacji, zawiera zdecydowanie więcej polifenoli i enzymów niż herbata czarna.

Te składniki służą naszej sylwetce. Napar pobudza wytwarzanie soków trawiennych i stymuluję pracę jelit. Dzięki temu metabolizm przyspiesza, tak samo przyspiesza proces spalania tłuszczu.

Przez to, że reguluje przemianę materii, korzystnie wpływa też na masę ciała. Picie czerwonej herbaty korzystnie działa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatkowo (przez zawartość antyoksydantów) napar oczyszcza organizm z nadmiaru wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się komórek. Wniosek? W fit ciele młody duch!

Po drodze matcha i sencha

Piękną sylwetkę zapewnić mogą też dwa rodzaje japońskiej zielonej herbaty. Różnią się one tym, iż jedna z nich (matcha) to herbata sproszkowana, a druga (sencha) przygotowywana jest bez mielenia liści. Łączy je jednak to, że wspomagają odchudzanie!

Zgodnie z badaniami naukowców, w matchy znajduje się 137 razy więcej antyoksydantów niż w zwykłej zielonej herbacie. Wysoka zawartość L-teaniny i aminokwasów gwarantuje spokojne myślenie o swoim jadłospisie (działają one relaksująco). A nad włączeniem tego naparu w dietę naprawdę warto się zastanowić. Charakteryzuje go bowiem wysoka obecność wspominanego już EGCG, który wpływa na poprawę metabolizmu i szybkość spalania tłuszczu.

Cenna dla sylwetki będzie również sencha, która dzięki swojemu składowi bardzo dobrze wpływa na trawienie. Polecana jest szczególnie po obfitych posiłkach – przyspiesza przemianę materii, a w rezultacie także redukcję tkanki tłuszczowej.

Kierunek: czerwonokrzew

Warto zwrócić uwagę też na rooibos (czerwonokrzew), który teoretycznie herbatą nie jest. Nie brakuje w nim kwasów fenolowych, które korzystnie działają na przewód pokarmowy. Chronią jego błonę śluzową, mają również właściwości rozkurczające. Napar reguluje pracę jelit, a także żołądka – mikroelementy, które zawarte są w liściach czerwonokrzewu, wspomagają procesy trawienia.

Dzięki temu, że rooibos pobudza przemianę materii, wspomaga kuracje odchudzające.

Herbata działa na wszystko, ale to nie wszystko!

To oczywiście nie wszystkie rodzaje herbat, które wspomagają odchudzanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.herbata.info.

Czy trzeba o czymś pamiętać? Przede wszystkim o tym, że herbaty pomagają w zachowaniu szczupłej sylwetki, ale nie są na nią jedyną receptą. Będą najlepiej działać wtedy, kiedy połączysz je ze zbilansowaną dietą oraz odpowiednią dawką ruchu!

3 komentarze »

  1. Nikojta Marzec 30, 2016 at 8:26 pm -

    ja sobie nie wyobrażam rozpocząć dnia bez kubk ciepłej, zielonej herbaty, albo skrzypu. w dodatku, to samo zdrowie. ( i bardzo zgrabnie to ujełaś :P)

  2. beti Marzec 31, 2016 at 9:02 pm -

    po herbacie tej mam straszne zaparcia niestety i musze dicopeg stosowac , bo nawet stosowanie diety specjalnej nic mi niestety nie daje

  3. Activ Kwiecień 7, 2016 at 7:47 am -

    Herbata jest ok, zwłaszcza ta zielona. Pomaga nakręcić metabolizm. I można nią zastąpić kawę, jeśli ktoś potrzebuje poranne go dopalacza żeby aktywnie zacząć dzień

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline