Jak interpretować wyniki badania AMH?

Bartek M. Kwiecień 4, 2017 0
Jak interpretować wyniki badania AMH?






Badanie poziomu hormonu AMH to jedna z metod sprawdzenia szans kobiety na poczęcie dziecka. Wykonują je również pacjentki mające problemy z zajściem w ciążę. Jak interpretować poprawnie wyniki takiego badania?

O badaniu AMH

Badanie AMH ( Anti-Müllerian Hormone) –  jest badaniem poziomu hormonu  antymüllerowskiego, które daje odpowiedź na pytanie, jaki jest stan rezerwy jajnikowej u kobiety. Na jego podstawie można  ocenić poziom potencjalnej płodności pacjentki. Hormon ten produkowany jest przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu, które znajdują się w pęcherzykach o wielkości  do 6 mm.

Badanie polega na pobraniu od pacjentki krwi żylnej i przebadaniu jej pod kątem ilości hormonu AMH w surowicy. Test ten można wykonać właściwie w każdej fazie cyklu menstruacyjnego kobiety. Nie ma znaczenia to, że stosuje ona terapię hormonalną lub antykoncepcję. AMH należy traktować jako marker umożliwiający prognozę możliwości zajścia w ciążę. .

Poziom hormonu AMH – wyniki badania

Każda kobieta rodzi się z określoną pulą komórek jajowych, których ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Znaczący spadek płodności widoczny jest fizjologicznie po 35. roku życia. Niski poziom hormonu AMH przed 45 rokiem zycia może oznaczać przedwczesne wygasanie czynności jajników, zaczynającą się menopauzę i malejące szanse na poczęcie dziecka. Wtedy pacjentka powinna zastanowić się nad zajściem w ciążę w najbliższym czasie lub pobraniem i zamrożeniem komórek jajowych, aby w przyszłości móc z nich skorzystać.

Jeśli wynik badania AMH wykracza znacząco poza normy, może wskazywać to na występowanie u pacjentki Zespołu Policystycznych Jajników – również potencjalną przeszkodę w zajściu w ciążę.

Wyniki badań AMH należy interpretować następująco:

  • W granicach 1,4-3,5 ng/ml – prawidłowy wynik stężenia hormonu AMH w organizmie kobiety w okresie rozrodczym, dający normalne szansę na zajście w ciążę.
  • Nie wyższy niż 1,4 ng/ml – niski poziom rezerwy jajnikowej, właściwy dla kobiet w wieku powyżej 45 lat. Może oznaczać tez przedwczesne wygasanie aktywności jajników.
  • Powyżej 3,5 ng/ml – wysoki poziom rezerwy jajnikowej, może wskazywać na zespół policystycznych jajników.

Niski lub zerowy poziom hormonu AMH notowany jest również u małych dziewczynek, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania. Po prostu organizm nie produkuje jeszcze tego hormonu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline