Jak poradzić sobie ze spadkiem libido u mężczyzn?

Michał Luty 14, 2017 0
Jak poradzić sobie ze spadkiem libido u mężczyzn?

Pojęcie libido(z łac. żądza) często określa się mianem popędu płciowego. Podstawową funkcją popędu płciowego jest prokreacja gatunku ludzkiego i utrzymania go w należytej liczebności. Poza tym, libido stanowi wyznacznik męskości, zaś wszelkie problemy z nim związane wydają się być nadal tematem tabu. Tematem wstydliwym, przez co rzadko poruszanym. Problemy z erekcją czy brakiem popędu seksualnego mogą skutecznie obniżyć jakość życia każdego mężczyzny. Jak zatem radzić sobie w przypadku problemów tej natury?

Libido, a testosteron.

Jeden z najważniejszych hormonów u mężczyzn – testosteron. To on w dużej mierze odpowiada za męskość oraz wszystkie aspekty z tym związane. Wraz z okresem dojrzewania, wzrasta poziom tego hormonu, warunkując cechy takie jak niski tembr głosu, owłosienie czy rozwój tkanki mięśniowej. Nic w tym dziwnego – organizm człowieka przez wieki ewolucji wykształcił wiele cech, które mają służyć do efektywnej prokreacji, czym dalej zachowania gatunku. Poziom testosteronu po trzydziestym roku życia zaczyna spadać, co może objawiać się nie tylko brakiem popędu seksualnego, ale i również obniżoną regeneracją czy uczuciem ciągłej ospałości. Termin ten fachowo określany jest jako andropauza – męski odpowiednik menopauzy.

Leczenie niskiego poziomu testosteronu.

Taki stan rzeczy bywa leczony poprzez HRT – hormonalną terapię zastępczą. „Bywa”, bowiem ta metoda nie jest tak popularna w Polsce, jak np. w USA. Podstawą do jej przeprowadzenia są oczywiście badania hormonalne. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy hormonalne, warto we własnym zakresie zbadać testosteron wolny, testosteron całkowity, estradiol oraz progesteron. Koszt jest niewielki, a daje to obraz na funkcjonowanie naszego ciała w szerokim tego słowa znaczeniu. Dla kompletności badań warto również przeprowadzić morfologię, profil lipidowy, tarczycę oraz wątrobę. Szerzej o badaniach profilaktycznych poruszę w następnych artykułach.

Podstawą walki z niskim poziomem testosteronu powinna być zmiana „złych” nawyków. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niedobór snu oraz złe odżywianie to odwieczni wrogowie układu hormonalnego mężczyzny. Jak zmienić złe nawyki? Wystarczy zaopatrzyć się w chwilę wolnego czasu i poświęcić go na lekturę naszego portalu. Z pomocą przyjdzie Wam wyszukiwarka tematów.

Podsumowanie.

Podstawowym aspektem związanym z popędem seksualnym jest poziom testosteronu. Ten „hormon męskości” warunkuje bardzo wiele cech oraz funkcji w ciele każdego mężczyzny. Należy pamiętać, że badanie jego poziomu nie jest wyzwaniem kosztownym, zaś w przypadku interpretacji badań oraz ewentualnego leczenia powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Jak pokazują badania – z roku na rok poziom testosteronu u mężczyzn maleje, co jest relatywnie związane z siedzącym trybem życia oraz złymi nawykami.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline