Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Michał Październik 26, 2014 0
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Bieganie żartobliwie określane jest chorobą XXI wieku, z uwagi na coraz to rosnący wzrost zainteresowania tą dyscypliną. Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z bieganiem, w tym artykule znajdziesz kilka porad, jak to uczynić.

Rozgrzewka to kluczowy element, niezależnie od tego czy jesteś początkujący czy zaawansowany. To ona pozwoli Ci na długie lata treningów, bez jakichkolwiek urazów i kontuzji. Pamiętaj o jej przeprowadzeniu, a z pewnością słowo kontuzja będzie Tobie obce.

Metoda małych kroków w przypadku biegania sprawdza się idealnie. Wiem, że masz określony cel, wiem, że najlepiej już teraz chciałbyś/chciałabyś go wykonać, ale uwierz – jeśli od dłuższego czasu Twoja aktywność biegowa była mierna, a już teraz, bez stosowania metody małych kroków wejdziesz na pełne obroty, możesz się bardzo zdziwić – organizm odmówi posłuszeństwa. Rozpisz sobie każdy trening, stopniowo zwiększając objętość oraz intensywność, zależnie od celu.

Dobre buty to podstawa. Tak jak i opony w samochodzie, tak buty to jedyny element bezpośrednio przylegające do podłoża i mające z nim kontakt. Od dobrze dobranego obuwia, nie zależy tylko komfort, ale i bezpieczeństwo – w tym przyczepność z podłożem. Pamiętaj o tym!

Brak systematyczności to Twój największy wróg. Pamiętaj, że nawet jeśli zastosujesz metodę małych kroków i Twoje pierwsze treningi nie będą bardzo wyczerpujące, organizm i tak swoje odczuje. Ważne, by zwalczyć pierwsze zakwasy i naciągnięcia, chociażby prawidłowym rozciąganiem i relaksem na basenie.

Jeśli sam bieg Cię przerasta, zacznij od marszo-biegów. Idź szybkim tempem 5min, 1min biegnij. W miarę wzrostu formy, zwiększaj ilość biegu, na rzecz zmniejszania ilości marszu.

To tylko garść porad – będę systematycznie doradzał w kwestii biegania, bo wiem, że są wśród nas osoby, które ową tematyką się interesują 😉

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline