Bardzo często staramy się odróżnić otyłość od nadwagi, lecz często błędnie rozumiemy te dwa pojęcia. Co więcej nie wiemy czy mamy do czynienia z otyłością androidalną czy kynoidalną, a także, jaki procent naszej wagi stanowi tkanka tłuszczowa? Jak więc rozróżnić i ocenić, czy cierpimy na nadwagę czy też mamy problem z otyłością?
Czym jest otyłość?
Otyłość ogólnie mówiąc jest to zaburzenie przemiany materii, przez co w naszym organizmie odkłada się nadmierna ilość tłuszczu. Zjadając więcej kalorii aniżeli potrzebujemy tyjemy, a to niekorzystnie wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale także samopoczucie. Otyłość jest poważnym problemem albowiem jest zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia. Zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia, udaru mózgu, czy też choroby wieńcowej. Obecnie problem otyłości jest bardzo częsty, albowiem dotyczy koło 67 % ludzi na całym świecie.
Czy cierpimy na otyłość?
Jeśli chcemy uniknąć otyłości, musimy stale kontrolować wagę naszego ciała. Warto także określić współczynnik masy ciała BMI, który to pozwoli nam sprawdzić czy nasza waga jest adekwatna do wzrostu. Pomocny będzie także wskaźnik WHR, jaki to określa stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Dzięki niemu mamy możliwość określić typ otyłości.
Poziom tkanki tłuszczowej
Niezwykle istotne jest także to, aby dokonać pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, jeżeli chcemy wiedzieć, czy cierpimy na otyłość. Takiego pomiaru możemy dokonać w domu z pomocą prostych przyrządów, ale także mamy możliwość wykonać do w placówkach służby zdrowia, z pomocą specjalnego aparatu. Jeśli poziom tłuszczu w naszym organizmie jest prawidłowy sięga około 15 % masy ciała. Jeśli z kolei masa tłuszczowa przekracza wartość 25 % u mężczyzn, zaś u kobiet 30 % wówczas możemy mówić o otyłości.