Jak walczyć z migreną?

Aneta Rachwał - Adamczyk Październik 23, 2018 Możliwość komentowania Jak walczyć z migreną? została wyłączona
Jak walczyć z migreną?

Migrena to jednostronny, pulsujący, bardzo silny ból głowy, któremu często towarzyszy szereg innych, również uciążliwych objawów, takich jak: nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, wymioty. Chociaż choroba ta znana jest od dawien dawna, do tej pory nie określono do końca ani jej przyczyn, ani też sposobów leczenia. Wiadomo, ze migrenę może wywołać szereg czynników, np.: hałas, intensywne zapachy, jaskrawe światło, zbyt duża lub mała ilość snu, zmiany pogody, stres, pewne pokarmy np. sery żółte, czerwone wino, czekolada, odwodnienie, żywność sztucznie przetworzona, a także wiele innych.

Choć wiemy, co ją wywołuje, często trudno powstrzymać nadchodzący atak. Lekarze zalecają przyjęcie leku przeciwbólowego przy pierwszych symptomach. Migrena to nie zwykły ból głowy. Jego nie da się przeczekać, on sam nie przejdzie. To znaczy przejdzie, oczywiście, ale nie tak szybko, ponieważ migrena trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Co robić, gdy już nas złapie?

Niektórzy zalecają wypicie dwóch szklanek wody ze szczyptą soli, inni kawę z cytryną. Na każdego działa tak naprawdę, co innego, bo i przyczyn bólu jest wiele.

Najlepiej przyjąć lek przeciwbólowy i położyć się w cichym, zacienionym pomieszczeniu. Ulgę przynoszą też zimne okłady na czoło i skronie. Ponadto można smarować skronie, kark olejkiem lawendowym, który ma również działanie uspokajające.

Jeśli to nie pomaga, bóle występują często i są na tyle mocne, że dezorganizują nam życie codzienne, warto udać się do specjalisty, który przepisze specjalne leki przeciwmigrenowe np.tryptany.

Comments are closed.

Inline
Inline