Jem – nie jem a.k.a. Intermittent Fasting

Michał Październik 15, 2016 0
Jem – nie jem a.k.a. Intermittent Fasting





Świat Kulturystyki i Fitness co jakiś czas ukazuje nam innowacyjne metody osiągania celu, jakim jest poprawa naszego wyglądu. Jedną z takich metod jest bardzo popularna metoda żywieniowa w Polsce określana jako „jem – nie jem” lub leangains (tłum z ang. lean – suchy, gains – przyrosty). W środowisku kulturystyczno-fitnessowym została przyjęta bardzo burzliwie. Czym jest tak właściwie „jem – nie jem”? Zapraszam do lektury.

Podstawowe założenia IF.

Ilekroć w tym artykule będę powtarzał nazwy lub skróty: „jem – nie jem”, IF lub LG, będzie to oznaczało określenie tego samego modelu żywieniowego. Metoda ta łączy okresowe poszczenie wraz z operowaniem kaloryczności oraz makrokompozycją diety. Ponadto, trening siłowy w trakcie IF jest bardzo intensywny, nisko objętościowy oraz oparty na ćwiczeniach złożonych. Reasumując, osoba stosująca tę metodę stosuje post w ciągu doby – np. 16h postu/8h okna żywieniowego. Ponadto, zwraca uwagę przede wszystkim na kaloryczność oraz skład pożywienia (białka, węglowodany oraz tłuszcze). Do tego wykonuje intensywny oraz złożony trening siłowy. Brzmi świetnie?

Dlaczego IF?

IF powstał w odpowiedzi na wieloletnie doświadczenia branży Kulturystyki i Fitness, które zdążyły wypracować kilka porządnych mitów, które na dobre zakorzeniły się w tych środowiskach. Należą do nich przede wszystkim:

  • spożywanie posiłków co 3h, jako idealna metoda na podkręcenie metabolizmu,
  • dostarczanie do organizmu co kilka godzin białka, jako swoiste „paliwo dla mięśni”,
  • brak spożycia białka powoduje wyrzut kortyzolu oraz proces katabolizmu,
  • śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia,
  • jedzenie po godzinie 18 powoduje tycie.

Jesteście zaszokowani? No właśnie… To właśnie dlatego przedstawiona metoda wywołała swoistą burzę w tej branży, obalając powyższe (jak się okazuje) mity. W wielkim skrócie – można zdecydowanie mniej czasu poświęcić tematyce odżywiania, stosując przy tym okresowy post i mieć bardzo dobre rezultaty sylwetkowe. Brzmi fantastycznie? Dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej na temat IF/LG zapraszam do ogromnej (i moim zdaniem najlepszej) publikacji w Internecie. Link znajdziecie poniżej.

Link do bardzo obszernej publikacji na forum KFD:http://www.kfd.pl/leangains-intermittent-fasting-169479.html/

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline