Jeździsz na rowerze, hulajnodze lub rolkach? Zadbaj o odblaski!

Bartek M. Kwiecień 11, 2018 Możliwość komentowania Jeździsz na rowerze, hulajnodze lub rolkach? Zadbaj o odblaski! została wyłączona
Jeździsz na rowerze, hulajnodze lub rolkach? Zadbaj o odblaski!


Kiedy wiosna za oknem, coraz więcej z nas sięga po rowery, rolki, deskorolki, hulajnogi i inne alternatywne formy transportu. Warto jednak nie dać się ponieść wiosennej lekkości bytu i zadbać o bezpieczeństwo – własne oraz innych uczestników ruchu. Jak to zrobić? To bardzo proste – zakładają odblaski!

Rower – odblaski obowiązkowe!

Ustawa o ruchu drogowym zawiera precyzyjne przepisy dotyczące obowiązkowego oświetlenia każdego roweru, którym przemieszczamy się po zmroku. Taki rower musi posiadać przynajmniej jedno białe lub żółte światło z przodu, czerwone światło odblaskowe i czerwoną lampkę pozycyjną z tyłu. Ponadto możemy zwiększyć swoją widoczność poprzez odblaski na rower umieszczone na kierownicy, na szprychach czy na ramie. Mogą to być samozaciskające się opaski odblaskowe, rękawy zapinane na rzep czy zawieszki na kierownicę. Jeśli jesteśmy regularnymi użytkami roweru, możemy zaopatrzyć się też w plecak czy rękawiczki z odblaskami.

Hulajnoga, rolki, deskorolka – pamiętaj o odblaskach!

Hulajnogi dla dorosłych są coraz popularniejszym miejskim środkiem transportu. Nie tak szybkie, jak rower, mają jednak nad nim tę przewagę, że są znacznie mniejsze. Dzięki temu łatwiej z nimi wejść do tramwaju czy autobusu, łatwiej wnieść je na trzecie piętro budynku czy też przewieźć  pociągiem. Po złożeniu zajmują tyle miejsca, co walizka. Nie wymagają też specjalnego stroju – łatwiej nimi jeździć na przykład w długiej spódnicy. Coraz większą popularnością cieszą się także rolki, a właściciele deskorolek coraz częściej wyjeżdżają z nimi na miasto, korzystając z faktu, że w ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba ścieżek rowerowych.

Wszystkie te alternatywne formy transportu są oczywiście bardzo korzystne, bo przyczyniają się do zmniejszenia korków i polepszenia kondycji fizycznej społeczeństwa. Niestety prawo o ruchu drogowym nie nadąża ze wszystkimi pomysłami mieszkańców miast. Powinniśmy więc zdać się na zdrowy rozsądek i sami zadbać o nasze bezpieczeństwo – mówi ekspert ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Podczas jazdy na hulajnodze dobrze sprawdzi się odblaskowa opaska zaciskowa, którą można umieścić zarówno na przegubie nad przednim kołem, jak i na poręczy koło kierownicy. Sprawdzą się także różnego typu gadżety odblaskowe na rower. Odblaski powinna mieć także osoba jeżdżąca, niezależnie od tego, czy jest to dorosły, czy dziecko, nawet jeśli porusza się tylko po osiedlowych uliczkach. O swoje bezpieczeństwo powinny zadbać też osoby wybierające rolki.

Kierowca ze swojego miejsca w samochodzie ma prawo nie dostrzec rolek. Osoba na rolkach porusza się znacznie szybciej, niż osoba piesza. Dlatego kierowca może źle ocenić odległość i czas, jaki dzieli go od osoby, którą skądinąd dobrze widzi. Podstawą naszego bezpieczeństwa jest oczywiście kask, w razie potrzeby ochraniacze na kolana i ramiona, ale gadżety odblaskowe są tutaj równie ważne – tłumaczył ekspert ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Na rolki proponujemy odblaskowe szelki. Są dość wąskie, dlatego nie będziemy się przez nie pocić podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dobrze przylegają do ciała, więc nie będą przeszkadzać rolkarzom i deskorolkarzom.

Dzieci pod szczególnym nadzorem

Nawet jeśli nasze dziecko porusza się wyłącznie po osiedlu, pamiętajmy, że potrafi się całkiem porządnie się rozpędzić! Odblaski dla dzieci to na przykład odblaskowa zawieszka przy kierownicy roweru lub hulajnogi czy odblaskowa chusta, którą możemy przyczepić w dowolnym widocznym miejscu. Dobrze sprawdzają się samozaciskowe opaski, które możemy założyć na ręce i nogi. Gadżety odblaskowe dla dzieci nadają się do zastosowania zarówno na rowerkach i hulajnogach, jak i podczas jazdy na deskorolce czy rolkach.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy rower, hulajnogę czy rolki, odblaski powinny stanowić nasze obowiązkowe wyposażenie. Sprawdza się tutaj zasada, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Comments are closed.

Inline
Inline