Jod i jego funkcja w organizmie

Marcin Czerwiec 3, 2017 0
Jod i jego funkcja w organizmie





Jod jest pierwiastkiem, który w organizmie człowieka odgrywa niezwykle ważną rolę. Warto jednak wiedzieć, że zarówno nadmiar, jak i niedobór jodu jest groźny dla zdrowia. Szczególnie niedobór jodu może negatywnie oddziaływać na organizm i jego prawidłowe funkcjonowanie. Jod to główny składnik, który wzbogaca sól, dlatego w wielu sklepach znajduje się tak zwana sól jodowana. Co więcej od 1997 roku na terenie Polski istnieje obowiązek jodowania soli, aby zapobiec negatywnym skutkom niedoboru.

Jaką jod pełni funkcję w organizmie?

Jod jest niezbędny, aby mogły być produkowane hormony tarczycy. Jeśli we krwi jest prawidłowe stężenie owych hormonów, wówczas mamy do czynienia z prawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem mózgu, a także układu nerwowego. Co więcej poprawnie pracuje serce, nerki i przysadka mózgowa. Warto zaznaczyć, że hormony tarczycy to także regulacja procesów wzrostu oraz dojrzewania komórek w organizmie, a także wytwarzania energii. Są więc niezbędne, aby organizm mógł zachować odpowiednią temperaturę ciała.

Skutki niedoboru jodu w organizmie

Niedobór jodu w organizmie to w konsekwencji niedoczynności tarczycy, powiększenia gruczołu tarczowego a także powstania wola. W chwili, kiedy niedoczynność tarczycy dotyczy dzieci może stać się ona przyczyną opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego. U kobiet ciężarnych niedobory jodu wiążą się również z nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu u płodu oraz noworodków. Mogą być także powodem przedwczesnego porodu, czy też poronienia.

Jod pierwiastkiem mądrości

Jod niezbędny jest, jeśli chcemy, aby nasze dziecko prawidłowo się rozwijało. Niedobór jodu w czasie ciąży może być przyczyną poważnych zaburzeń, a także negatywnie wpłynąć na system nerwowy dziecka. Jod pobudza mózg do pracy, poprawia koncentracje, dzięki czemu dziecko, czy też nastolatek po prostu szybciej się uczy i łatwiej przyswaja nowe informacje.

Nadmiar jodu w organizmie i jego skutki

Nie tylko niedobór jodu, ale także i jego nadmiar może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Większość ludzi toleruje jod, których pochodzi z soli, są jednak przypadki, kiedy osoby spożywające ją reagują negatywnie. Wystąpić mogą wówczas bardzo niekorzystne objawy w organizmie, a także niepożądane reakcje. Może to być między innymi:

  • wzmożona czynność gruczołów ślinowych,
  • nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach
  • odczyny alergiczne
  • zmiany skórne

W bardzo rzadkich przypadkach, zwłaszcza jeśli otrzymamy dużą dawkę jodu, nawet w rzędzie kilku gramów, wówczas może dojść do ostrego i bardzo poważnego w skutkach zatrucia jodem. Objawia się ono pieczeniem w ustach, gardle, żołądku, silnymi bólami brzucha, biegunką i wymiotami. Pojawić się mogą również zaburzenia ze strony serca.

Co najwięcej zawiera jodu?

Największą ilość jodu zawierają mięczaki, skorupiaki i ryby. Ważnym źródłem jodu w codziennej diecie są również mleko i jego przetwory, a także jajka. Pamiętajmy, aby dietę układać w taki sposób, by zaspokoić zapotrzebowanie na jod organizmu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline