Joga – czym właściwie jest i kto może ją uprawiać

Bartek M. Styczeń 24, 2019 Możliwość komentowania Joga – czym właściwie jest i kto może ją uprawiać została wyłączona
Joga – czym właściwie jest i kto może ją uprawiać





Ciągły pośpiech, problemy, nerwy i stres to dziś uroki życia codziennego. Do tego jeszcze siedzący tryb życia, wymuszony przez pracę. To wszystko negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dotykające ludzi dolegliwości potrafią mocno utrudnić funkcjonowanie, co prowadzi do utraty energii, sił i efektywności pracy, której się od nich oczekuje cały czas. Sięgają więc po tabletki, chcąc szybko poczuć się lepiej. Stali się lekomanami, podczas gdy istnieje wiele innych, zdrowszych i lepszych niż leki sposobów. Jeden z nich przywędrował do nas w XX w. z Dalekiego Wschodu.

Czym jest joga

Joga jest sposobem na uspokojenie zarówno umysłu jak i ciała. Klasyczna definicja określa jogę jako filozofię życiową, mającą na celu doprowadzenie do harmonii między umysłem, duszą i ciałem. Sama nazwa pochodzi z języka staroindyjskiego, zwanego sanskrytem i oznacza rygor, dyscyplinę duchową, ujarzmienie. Uprawianie jogi pozwala zarówno zrelaksować się, wyciszyć, jak i poprawić sprawność fizyczną, a nawet pozbyć się niektórych uciążliwych dolegliwości. W trakcie ćwiczeń najistotniejszy jest oddech – wolny i głęboki. Drugim charakterystycznym elementem są asany, czyli różne pozycje przybierane przez ćwiczących. Ich efektem jest rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, masaż narządów wewnętrznych, poprawa krążenia oraz sprawności fizycznej.

Kto może ćwiczyć

Uprawiać jogę może każdy – zarówno kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi, a także osoby zdrowe, jak i mające różne dolegliwości. W przypadku osób z dolegliwościami konieczne jest dobranie dla nich ćwiczeń zależnie od tego co im dolega. Wielu pozycji nie można wykonywać przy problemach z kręgosłupem. Osoba, która cierpi na problemy z kręgami szyjnymi nie może stanąć na głowie. Podobnie z osobami, którym towarzyszą dolegliwości np. kolan. Ważne aby zajęcia prowadził dobry instruktor, który nie będzie miał problemów z dobraniem odpowiednich ćwiczeń w takich sytuacjach.

Efekty jogi

Pozytywne efekty ćwiczeń można odczuć już po kilku pierwszych zajęciach. Przede wszystkim poprawia się samopoczucie, sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa. Z czasem znikają uciążliwe dolegliwości, nawet bólowe. Człowiek uczy się walczyć ze stresem, staje bardziej rozluźniony. Zaczyna odczuwać wewnętrzny spokój.

Po dłuższym czasie efekty są coraz głębsze. Ćwiczący przechodzą na zdrowszą dietę i preferują aktywny wypoczynek, a siedzenie przed telewizorem zaczyna ich męczyć. Trening wpływa również na ich relacje z innymi ludźmi. Przestają pędzić bez ustanku i zaczynają żyć pełnią życia.

Comments are closed.

Inline
Inline