Kiedy sport szkodzi zdrowiu?

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 11, 2014 0
Kiedy sport szkodzi zdrowiu?





Pomimo niezaprzeczalnego faktu, że sport jest bardzo pożyteczny i zdrowy dla naszego organizmu to jednak na całym świecie wciąż mamy do czynienia z przypadkami, że może być on dla zdrowia szkodliwy. Postarajmy się wytłumaczyć to na przypadku fikcyjnej osoby o imieniu Kasia.

Zniwelować stres, pozbyć się zbędnych kilogramów

Aby zagłuszyć stres, związany z codzienną pracą, domowymi obowiązkami, a dodatkowo pozbyć się zbędnych kilogramów, Kasia zaczęła ćwiczyć. Po pewnym okresie sport stał się dla niej najważniejszym priorytetem, zaś czas, jaki spędzała w klubie fitness wciąż się wydłużał. Mimo, że intensywność ćwiczeń wciąż rosła, zaś Kasia nie umiała z nich zrezygnować, nie mogła się przyznać, nawet przed samą sobą, że jest od sportu uzależniona. Dlaczego tak się stało, pomimo, że przygoda ze sportem zaczęła się dla naszej bohaterki zupełnie banalnie?

Pierwszy trening wcale nie był dla Kasi szczególnie udany, jednakże trener zachęcił ją, ukazał korzyści płynące z aktywnego trybu życia, a tym samym złapała bakcyla. Co więcej w okresie tym Kasia borykała się z problemami w pracy, każdego dnia towarzyszył jej stres, zaś ćwiczenia pozwalały się wyładować i zapomnieć o codziennych kłopotach. Dzięki wizytom na siłowni dziewczyna mogła wyłączyć mózg i poczuć się o wiele bardziej komfortowo. Czas na siłowni wydłużał się, rzec można, że toczył się on jedynie pomiędzy miejscem pracy, domem a klubem fitness. Wkrótce doszła do przekonania, że aby się zrelaksować nie wystarczy już poczytać książki, czy też oglądnąć dobry film, lecz jedynie siłownia zapewnia jej chwilę wytchnienia.

Naturalnie pozostał problem utraty kilogramów. Nasza bohaterka wciąż była niezadowolona ze swej figury, dlatego oprócz wyczerpujących, wielogodzinnych ćwiczeń fizycznych zastosowała także dietę. W głównym menu znalazły się jedynie sałatki, owoce i warzywa. Po godzinie osiemnastej dziewczyna piła jedynie wodę, zaś w jej diecie nie było miejsca na produkty, które zawierają węglowodany. Pomimo, że jej sylwetka stała się niemalże wymarzona, wcale nie zmniejszyła czasu treningów, lecz przeciwnie popadła w prawdziwą paranoję. W pracy odliczała godziny, minuty, które zostały do czasu treningu, zaś w domu przestała wykonywać obowiązki, poświęcając czas na ćwiczenia. Życie przestało istnieć, nic więcej się nie liczyło, ważny był tylko wysiłek fizyczny!

Od sportu można się uzależnić!

Pomimo, że Kasi wydawało się, że jej życie jest całkowicie normalne, to jednak psycholog rozwiał wątpliwość, że jest osobą uzależnioną. Wyjaśnił, że jeśli aktywność fizyczna, staje się obsesją, niesie ze sobą negatywne konsekwencje, przemęczenie i brak czasu na wykonywanie innych zajęć, wówczas uznana jest za uzależnienie. Warto, więc odróżnić zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną od obsesyjnej myśli koncentrowania się jedynie na tej czynności. Powszechnie zdajemy sobie sprawę, że ruch w życiu każdego człowieka jest naprawdę ważny, jednakże nie należy przesadzać z ilością treningów, zaś dieta, jaką stosujemy musi być tak rozpisana, aby nie tylko pozwolić na stratę zbędnych kilogramów, lecz również zapewnić witaminy i składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Restrykcyjna dieta, przy jednocześnie wielkiej aktywności fizycznej prowadzi do osłabienia organizmu, a w rezultacie mamy do czynienia z efektem jo – jo. Niezwykle ważny jest także fakt, aby zastanowić się, dlaczego tak właściwie trenujemy, czy chcemy poprawić swoja kondycje, popracować nad figurą, czy też chcemy uciec od codziennych problemów.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline