Kontuzje powszechne u biegaczy – leczenia i redukcja bólu

Bartek M. Marzec 22, 2017 0
Kontuzje powszechne u biegaczy – leczenia i redukcja bólu






Lekkie kontuzje u biegaczy są bardzo powszechne, szczególnie wśród tych zaczynających przygodę ze sportem. Przyczyn jest wiele: zła technika biegania, niewłaściwe obuwie czy po prostu krzywo postawiona stopa. Kontuzjom sprzyja również niewłaściwa rozgrzewka i zbyt intensywny trening, niedostosowany do indywidualnych możliwości. Poniżej przedstawiamy kontuzje z którymi najczęściej możesz się spotkać w trakcie biegania.

Naciągnięcia mięśni

Naciągnięcie spowodowane jest gwałtownym ruchem przy zmniejszonej rozciągliwości mięśnia, czyli np. przy nagłej zmianie kierunku ruchu. To lekkie uszkodzenie jest wywołane mikrourazami w obrębie włókien mięśniowych. U biegaczy najczęściej dotyczy mięśni łydek i ud. Urazowi towarzyszy ból, odczuwany w trakcie ruchu, może wystąpić również obrzęk i zaczerwienienie, a miejsce kontuzji staje się wrażliwe na dotyk. W przypadku naciągnięcia stosujemy metodę RICE (z ang. Rest-odpoczynek, Ice – lód, Compression – ucisk, Elevation – uniesienie). Zasada ta przede wszystkim mówi o przerwie w aktywności fizycznej i odpoczynku, aż do czasu regeneracji uszkodzeń. Jako że po urazach sportowych bólowi towarzyszy stan zapalny ważne jest stosowanie zmniejszających go zimnych okładów. Chłód zredukuje obrzęk oraz złagodzi ból. Miejsce urazu owijamy też bandażem elastycznym oraz unosimy ponad poziom serca – dzięki temu dodatkowo ograniczymy obrzęk. W przypadku silnego bólu możemy sięgnąć po środki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym – niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen, diklofenak czy ketoprofen. W przypadku naciągnięcia mięśnia możemy precyzyjnie zlokalizować ból, warto więc sięgnąć po NLPZ do stosowania miejscowego jak żel z diklofenakiem. Dzięki miejscowej aplikacji mogą szybciej złagodzić ból, obrzęk i stan zapalny.

Kolano biegacza

Tak powszechnie nazywany jest zespół bólowy przedniego przedziału kolana, który jest bardzo częstą dolegliwością wśród osób biegających. Kolano biegacza związane jest z bólem w okolicy rzepki, ale dokładna lokalizacja jest utrudniona ze względu na jego rozproszony charakter. Może się nasilać w trakcie chodzenia, schodzenia ze schodów, skakania czy innych aktywności które wymagają zgięcia kolana. Podłoże tego bólu może być różne. Często związane jest np. z przeciążeniem stawu kolanowego czy nadmiernym napięciem mięśni udowych. Ważne jest poznanie bezpośredniej przyczyny i wyeliminowanie jej np. poprzez zmianę techniki biegania czy wymianę niewłaściwego obuwia sportowego. Leczenie kolana biegacza opiera się głownie na terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Wykorzystujemy wspomnianą wcześniej metodę RICE, sięgamy też po leki z rodziny NLPZ. Podobnie jak przy naciągnięciu mięśnia zamiast leków doustnych możemy wybrać  żele do miejscowej aplikacji. Gdy po kilku dniach nie zaobserwujemy poprawy lub wystąpią dodatkowe niepokojące objawy jak obrzęk, blokowanie lub „uciekanie” kolana konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno to jest niezwykle ważnym elementem układu ruchu – łączy mięśnie łydki ze stopą i narażone jest na silne naciski i napięcia. Chodź należy do najgrubszych i najmocniejszych ścięgien w organizmie to przez swoją lokalizację wciąż narażone jest na liczne mikrourazy. Powstają one najczęściej w wyniku zbyt intensywnego treningu lub trakcie biegania po nierównym podłożu. Wraz z zapaleniem ścięgna Achillesa pojawia się ból w trakcie chodzenia oraz sztywność podudzia i kostki. Jak w większości urazów, również w tym przypadku, stosujemy metodę RICE. Chcąc przyspieszyć powrót do sprawności powinniśmy też wykonywać odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia rozciągające. Aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny możemy sięgnąć po leki z grupy NLPZ. Podobnie jak w innych urazach układu ruchu możemy zastosować środki przeciwbólowo-przeciwzapalne do stosowania miejscowego.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline