Kreatyna w kilku słowach

Michał Marzec 24, 2015 0
Kreatyna w kilku słowach

Rynek suplementacji w ostatnich latach zmienił się o 360 stopni. Chodzi mi tu nie tylko o aspekt dostępności produktów, ale przede wszystkim o ich jakość. Innymi słowy, na dzień dzisiejszy mamy dostęp do szerokiego wachlarza produktów, w których możemy wybierać począwszy od formy, jak i smaku danego produktu. Nie inaczej jest w przypadku jednego z bardziej popularnych produktów – kreatyny.

Kreatyna to związek zbudowany w dużej mierze z białek, który w 95% przechowywany jest w mięśniach. Podstawową rolą kreatyny jest gromadzenie sporych ilości energii w mięśniach, co relatywnie wpływa na jej późniejsze wykorzystanie. Na co możemy liczyć podczas przyjmowania kreatyny?

  • wzrost siły,
  • przyrost masy mięśniowej,
  • wzrost ogólnej wydolności organizmu.

Należy dodać, że kreatyna zalecana jest w sportach, gdzie potrzebny jest wysiłek krótkotrwały, albowiem fosfokreatyna dostarcza energii w początkowej jego fazie. Sporty walki, biegi krótkodystansowe, sporty siłowe – dla tych sportów zażywanie kreatyny wydaje się mieć największe znaczenie w aspekcie poprawy rezultatów.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż przyjmowanie kreatyny powinno się odbywać w sposób przemyślany. Problemy żołądkowe i odwodnienie to jedne z najczęściej występujących skutków ubocznych. Należy zatem pamiętać o prawidłowym nawodnieniu w przypadku stosowania omawianego suplementu.

Reasumując, kreatyna wydaje się być jedną z bardziej efektywnych, a zarazem bezpiecznych form suplementacji w sporcie.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline