Która dieta najlepsza na redukcję wagi?

Michał Marzec 17, 2016 0
Która dieta najlepsza na redukcję wagi?





Słowo wstępu

Początek wiosny utożsamiany jest z idealnym momentem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Swoistym motorem napędowym okazuje się tu być przede wszystkim wizja plaży, a co za tym idzie – wzroku innych osób. Ponadto, dla wielu osób motywuję fakt, iż pozbycie się nadmiaru wagi prowadzi nie tylko do poprawy wyglądu naszej sylwetki, ale przede wszystkim lepszego zdrowia. Wygląd oraz zdrowie to dwa podstawowe czynniki, które pchają nas ku procesowi redukcji wagi. Proces ten dla wielu okazuje się być zbyt skomplikowany na etapie samego planowania, bowiem szeroki wachlarz diet potrafi przysporzyć o ból głowy. Która dieta jest najbardziej efektywna? Która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Czym się kierować? Na te oraz wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Zróżnicowanie diet redukcyjnych

Podstawowym założeniem diety redukcyjnej jest oscylowanie wokół „zera” kalorycznego, określanego zazwyczaj jako „BMR” (z ang. basal metabolic rate). Dokonujemy tego poprzez manipulację kalorycznością oraz makroskładnikami spożywanego pożywienia. W związku z powyższym, diety redukcyjne różni przede wszystkim udział poszczególnych makroskładników oraz kalorii w danej diecie. Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych metod żywienia w okresie redukcji wagi. Należą do nich:

  • CKD – dieta wysokotłuszczowa,
  • TKD – odmiana „CKD”,
  • low carb – dieta niskowęglowodanowa,
  • high carb – dieta wysokowęglowodanowa,
  • IF/LG – okresowe poszczenie,
  • vlcd – dieta niskokaloryczna,
  • inne.

Jak widać na podstawie powyższych, krótkich objaśnień przy każdym modelu żywieniowym, podstawową różnicą jest udział makroskładników – b/w/t (białko/węglowodany/tłuszcze). Wyjątkiem od tej reguły jest dieta IF/LG, gdzie jednym z podstawowych założeń jest okresowe poszczenie.

Którą dietę wybrać?

Redukcja wagi kojarzona jest z wieloma dietetycznymi wyrzeczeniami. Oczywistym aspektem diety redukcyjnej jest eliminacja tzw. „śmieciowego jedzenia”, czyli dań typu „fast-food”oraz pożywienia przetworzonego. Ponadto, spożycie założonej liczby kalorii oraz makroskładników wymaga od nas wykorzystania m.in. produktów wysoko-białkowych czy eliminacja przekąsek zawierających cukry proste.

Czy zatem każda dieta redukcyjna jest swoistą męczarnią? Nie, o ile prawidłowo dobierzemy dietę do naszego stylu oraz upodobań żywieniowych. Podstawą prawidłowego doboru diety redukcyjnej jest kompletny wywiad, obejmujący nie tylko nasze upodobania, ale i styl życia. Osoby pracujące umysłowo, które nie mają ochoty oraz czasu na jedzenie w trakcie dnia, bardzo często wybierają okresowe poszczenie, czyli dietę IF/LG. Wracając do prawidłowego doboru makroskładników w diecie – musisz wnikliwie przeanalizować skład produktów, które lubisz i tak dobrać styl diety. W innym przypadku, zwyczajnie będziesz się męczył na redukcji.

Podsumowanie

Proces redukcji wagi z uwagi na deficyt kaloryczny bardzo często bywa trudny. Poprzez prawidłowy dobór diety, oparty na naszym stylu życia oraz upodobaniach dietetycznych możemy zwiększyć komfort nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Bardzo często nieprawidłowy dobór stylu odżywiania prowadzi do komplikacji, a finalnie do porzucenia procesu redukcji wagi. Pamiętajmy zatem, aby potraktować to indywidualnie. To co sprawdziło się u kolegi/koleżanki, nie do końca musi sprawdzić się w Twoim przypadku.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline