Który rodzaj treningu cardio wybrać?

Michał Maj 21, 2015 4
Który rodzaj treningu cardio wybrać?





Trening cardio to jedno z bardziej rozpoznawalnych pojęć w świecie Kulturystyki i Fitness. Cardio to pojęcie nie tylko znane, ale i również bardzo kontrowersyjne. Przez lata wokół tego tematu narosło sporo mitów oraz stwierdzeń, które nie do końca mają związek z rzeczywistością. Jedną z takich kontrowersji niewątpliwie jest forma wykonywania treningu cardio. To temat na dzisiejszy artykuł.

Trening cardio bywa nazywany treningiem tlenowym czy wytrzymałościowym. Cechuje się przede wszystkim utrzymaniem stałego poziomu tętna, a przy tym stosunkowo długim czasem trwania. Innymi słowy, przez dany okres czasu musisz wykonać określoną pracę, która spowoduje przyspieszenie pracy Twojego serca, a co za tym idzie – pobudzi organizm do bardziej efektywnego zarządzania energię z pożywienia oraz zainicjuje szereg procesów, które pomogą np. w walce z nadwagą czy redukcją tkanki tłuszczowej.

Jak można się łatwo domyślać po lekturze powyższej „definicji” treningu cardio, forma nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia. Niezależnie od tego czy biegasz w terenie, jeździsz na orbitreku, jeździsz na rowerze, pływasz czy wykonujesz inną czynność liczą się tylko i wyłącznie dwa powyższe aspekty – odpowiednie tętno oraz czas trwania. Forma wykonywania powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych predyspozycji, a przede wszystkim – możliwości.

Dopasowanie formy treningu do Twojego organizmu jest kluczowe. Bazując na przykładzie osoby z nadwagą czy delikatnym stopniem otyłości, zalecaną formą cardio jest pływanie oraz jazda na rowerze. Patrząc przez pryzmat układu ruchowego, który w przypadku wykonywania innych form treningu ulega znacznym przeciążeniom, bieganie dla osoby z wagą 120-130kg jest delikatnie to ujmując – niewskazane. Taka osoba powinna oprócz restrykcyjnej diety, dopasować trening cardio do swoich możliwości. Jak wspomniałem, zalecałbym cardio w formie jazdy na rowerze oraz pływania, by maksymalnie odciążyć i wykluczyć kontuzje układu ruchowego.

Nie zrozumcie mnie źle. W dalszym etapie walki z nadwagą/otyłością, taka osoba z powodzeniem może wdrożyć trening cardio w formie biegania do swojej rutyny treningowej. Powiem więcej, jest to nawet wskazane. W tym momencie dochodzimy do kolejnej kwestii – różnorodność form treningu cardio. Z uwagi na fakt, że poszczególne formy cardio aktywują różne obszary naszego ciała, jestem zwolennikiem stosowania różnorodnych form cardio na średnim etapie zaawansowania. Poza tym, różnorodność zapobiega przetrenowaniu, co jest w pewnych przypadkach wręcz kluczowe.

Reasumując, forma cardio nie ma znaczenia dla końcowych efektów w postaci utraty wagi czy zdrowotności, aczkolwiek ma znaczenie w przypadku różnego stopnia zaawansowania czy indywidualnych predyspozycji. Trenujcie na zdrowie!

4 komentarze »

  1. Natalia Maj 22, 2015 at 5:29 am -

    nigdy nie lubiłam cardio, dopiero ostatnio pokochałam 😀

  2. Kardio Maj 22, 2015 at 6:49 am -

    Polecam trening interwałowy. Krótki czas trwania, intensywny wpływ na organizm, dobre efekty 🙂

  3. Marcin Maj 22, 2015 at 10:03 am -

    Cardio ogólnie chyba nie powinno trwać zbyt długo. Wydaje mi się, że 30 minut zupełnie wystarczy żeby osiągnąć odpowiednie rezultaty.

  4. Michał B. Listopad 20, 2015 at 10:54 am -

    Genialnie napisane cieszę się, że udało mi się trafić na tak dobrze opracowany serwis.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline