Laserowa korekcja wzroku – czy warto?

Bartek M. Czerwiec 26, 2018 Możliwość komentowania Laserowa korekcja wzroku – czy warto? została wyłączona
Laserowa korekcja wzroku – czy warto?


Codzienne noszenie okularów czy soczewek kontaktowych to rozwiązanie, które nie odpowiada wszystkim osobom zmagającym się z wadami wzroku. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają raz na zawsze pozbyć się uciążliwych wad. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku. Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku? Ile kosztuje? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku może pomóc uporać się z:

  • Krótkowzrocznością (nawet wysoką – do -12,0 dioptrii),
  • Nadwzrocznością (do +6,0 dioptrii),
  • Astygmatyzmem (do 6,0 dioptrii).

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg polega na eliminowaniu wady wzroku poprzez modelowanie rogówki. Lekarz za pomocą lasera spłaszcza rogówkę u krótkowidzów i uwypukla u dalekowidzów, co prowadzi do tego, że pacjent po zabiegu widzi jak w najlepiej dobranych okularach.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny – tuż przed nim oczy pacjenta zakrapia się kroplami znieczulającymi. Nie jest on również długi, trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przez zabiegiem należy przystąpić do wizyty kwalifikacyjnej, na której lekarz upewnia się co do zaawansowania wady wzroku pacjenta, sprawdza, czy nie występują ewentualne schorzenia i podejmuje ostateczną decyzję, czy może on przystąpić do laserowej korekcji wzroku. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaniechać noszenia soczewek kontaktowych. W przypadku twardych soczewek powinny być to cztery tygodnie. Na 24 godziny przed zabiegiem nie powinno nakładać się makijażu w okolicach oczu.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Efekty laserowej korekcji wzroku widoczne są bardzo szybko – niekiedy już na drugi dzień po zabiegu. Wtedy też można wrócić do normalnej aktywności, choć oczywiście przez jakiś czas nie należy podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego i męczyć oczu – na kilka dni należy zrezygnować z długotrwałej pracy przy komputerze. Do miesiąca po zabiegu nie powinno się przebywać w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach, a także korzystać z solariów oraz basenów. Należy również pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych przy każdym wyjściu na zewnątrz.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest drogi?

Koszt laserowej korekcji wzroku jest uzależniony od zaawansowania wady pacjenta oraz od kliniki, w której wykonuje się zabieg. Ceny wahają się od 2 do nawet 10 tysięcy. Jeśli jednak podliczymy ilość pieniędzy wydawaną przez całe życie na okulary czy soczewki kontaktowe, może się okazać, że laserowa korekcja wzroku jest bardziej opłacalna. I tak właśnie powinno się ją traktować – jak inwestycję, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Comments are closed.

Inline
Inline