Leczenie i rehabilitacja kontuzji stawu kolanowego

Bartek M. Luty 28, 2017 0
Leczenie i rehabilitacja kontuzji stawu kolanowego






Stawy kolanowe u sportowców są narażone na silne obciążenia. Niestety często prowadzi to do różnego rodzaju urazów, które mogą na jakiś czas uniemożliwić uprawianie sportu.

Jak wygląda pierwsza pomoc przy urazach stawów kolanowych?

Urazy stawów kolanowych są bardzo częste – wystarczy źle stanąć, aby kolano „uciekło” w bok. Taka przygoda może skończyć się uszkodzeniem torby stawowej lub naderwaniem czy naciągnięciem więzadeł. W najgorszym przypadku może nawet dość do uszkodzenia łękotek lub zerwania jednego bądź kilku więzadeł. Każdy uraz w obrębie stawu kolanowego wymaga wizyty u ortopedy. Jednak zanim dotrzemy do lekarza, warto zastosować odpowiednie leczenie. Na pewno przyda się specjalna opaska na kolano, ale wcześniej należy przyłożyć do niego lód. Zimno szybko zmniejsza obrzęk i hamuje powstawanie krwiaka. W żadnym wypadku nie wolno stosować okładów ogrzewających ani kompresów, które nasilają ból i zwiększają obrzęk. Po badaniu lekarz może zadecydować o unieruchomieniu stawu za pomocą gipsu lub specjalnego aparatu usztywniającego. Niezbędnym elementem leczenia uszkodzonego stawu kolanowego jest rehabilitacja.

Jak wygląda rehabilitacja stawu kolanowego?

Rehabilitacja stawów kolanowych jest niezwykle ważna, ponieważ jej zaniedbanie może prowadzić do zaniku mięśni. Ćwiczenia należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej już w momencie unieruchomieni stawu. Znakomite efekty zapewniają ćwiczenia izometryczne. Polegają one na napinaniu mięśnia czworogłowego, który znajduje się nad samym kolanem. Jest to bardzo proste – wystarczy kilka razy dziennie prostować stopę, skierować palce w stronę kolana i delikatnie, niewysoko unosić nogę do góry. Ćwiczenie nie sprawia bólu, jeśli wykonywane jest w sposób prawidłowy.

Po zdjęciu unieruchomienia można wykonywać inne proste ćwiczenia, ale oprócz nich bardzo ważna jest profesjonalna rehabilitacja stawów kolanowych. Najczęściej stosowane metody to:

  • krioterapia – schładzanie chorych tkanek mające na celu likwidację stanu zapalanego i bólu,
  • jonoforeza – polega na wtłaczaniu leku przeciwzapalnego bezpośrednio do kolana za pomocą specjalnych elektrod,
  • prądy interferencyjne – metoda ta działa przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • pole elektromagnetyczne – wysokie częstotliwości pola elektromagnetycznego skutecznie zmniejszają ból i obrzęk,
  • sonoforeza – polega wtłaczania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych za pomocą ultradźwięków,
  • kinezyterapia – to specjalna gimnastyka, która prowadzona jest przez rehabilitanta. Ćwiczenia są dopasowane do rodzaju oraz formy uszkodzenia stawu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline