Łuszczyca – jak sobie z nią radzić?

Aneta Rachwał - Adamczyk Czerwiec 30, 2018 Możliwość komentowania Łuszczyca – jak sobie z nią radzić? została wyłączona
Łuszczyca – jak sobie z nią radzić?





Łuszczyca jest chorobą skóry, która tak naprawdę nie jest obecnie do końca wyleczalna. Można łagodzić jej objawy, ale nie można jej się pobyć całkiem. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią zarazić. Z drugiej strony jednakże jest to choroba bardzo groźna. Nie można jej sprowadzić wyłącznie do tego, że na skórze pacjenta pojawiają się złuszczenia. Jej skutki są znacznie bardziej poważne i mogą mieć swoje odzwierciedlenie w różnych innych aspektach zdrowotnych. Mówiąc  o przyczynach łuszczycy, naukowcy i lekarze nie są w stanie dokładnie wskazać na konkretne przyczyny. Jedno jest pewne.

Atak organizmu na ciało

W łuszczycy mamy do czynienia ze zjawiskiem ataku własnego organizmu na własne tkanki. Dlatego też jest to choroba autoimmunologiczna. Dotychczas mówiono o chorobie, która dotykała osoby w wieku od 10 do 40 lat, aczkolwiek w ostatnim czasie coraz częściej stwierdza się jej przypadki u osób po siedemdziesiątym roku życia. Jakie czynniki mogą wpływać na pojawienie się łuszczycy? Tych czynników możemy wyróżnić bardzo wiele. Należą do nich między innymi ostre infekcje, przewlekłe infekcje, leki, stres, przewlekłe choroby, zbyt intensywne leczenie czy też podrażnienia oraz uszkodzenia skóry. Nie można nie wskazać także na nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, brak snu czy też otyłość. Te czynniki także przyczyniają się do wystąpienia oraz pogłębienia się łuszczycy. Gdy pojawiają się czerwonobrunatne grudki wyraźnie wyodrębnione od reszty skóry, to jest to podstawowy powód do tego, aby udać się do lekarza.

Mówimy o objawie świecy stearynowej, objawie Nikolskiego, objawie Koebnera oraz objawie Auspitza jako elementach wskazujących na łuszczycę. Mamy także do czynienia z różnymi rodzajami łuszczycy. Mowa jest o zwykłej, przedawnionej, brodawkującej, odwróconej, wysiękowej, owłosionej skóry głowy, plackowatej, brudźcowej, kropelkowatej, krostkowej oraz stawowej. Każdy jej rodzaj wymaga podjęcia określonego leczenia. Owo leczenie jest długotrwałe, ale można skutecznie działać, aby choroba się nie rozwijała.

Comments are closed.

Inline
Inline