Magnez – objawy niedoboru w organizmie

Aneta Rachwał - Adamczyk Marzec 7, 2016 0
Magnez – objawy niedoboru w organizmie





Magnez to niezbędny składnik w naszym organizmie obok potasu oraz wapnia. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie, dlatego warto zadbać, aby w organizmie nie było jego niedoborów. Jeśli w naszym organizmie jest zbyt mała ilość magnezu wówczas niekorzystnie oddziałuje on na układ kostny, mięśniowo – nerwowy a także sercowo naczyniowy.

Jakie są przyczyny niedoboru magnezu w organizmie

Stan zmniejszonego stężenia w organizmie nazywa się hipomagnezemią i ma miejsce wówczas, kiedy wynosi poniżej 0,65 mmol/l. Bardzo często występuje, jeżeli cierpimy na jadłowstręt psychiczny, stany upośledzenia przełykania, a także wśród osób po przebytym udarze, czy z chorobami neurologicznymi.

Kolejną przyczyną niedoboru magnezu jest dieta wybiorcza, która ogranicza się do przyjmowania jedynie kilku produktów. Przyczyną może być także nadużywanie alkoholu, kofeiny czy też palenie papierosów. Rozwój hipomgnezemii może być również wynikiem zmniejszonego wchłaniania pierwiastka z jelit. Jest to zespół krótkiego jelita, celiakia, a także szereg alergii pokarmowych.

Zwiększone usuwanie magnezu z organizmu często jest także wynikiem przewlekłych biegunek, wymiotach a także w chorobach nerek, wielomoczu, przyjmowaniu leków diuretycznych.

Objawy niedoboru magnezu





Magnez pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, a także prawidłowej pracy wszystkich naszych narządów i układów. Tym samym niedobór magnezu objawy są niezwykle charakterystyczne i bardzo zróżnicowane. Można podzielić je mając na uwadze poszczególne układy:

· Układ sercowo – naczyniowy daje nam szereg różnorodnych objawów niedoboru magnezu. Najważniejszymi i najczęstszymi są niemiarowe bicie serca, pobudzenie, napady migotania przedsionków. Jony magnezu w dużym stopniu wpływają na napięcie spoczynkowe mięśniówki naczyń krwionośnych, dlatego dochodzi do ich skurczów. W takiej sytuacji może dojść do bólu dławicowego, który ma charakter gniotący i silny.

· Układ nerwowo – mięśniowy w chwili niedoboru magnezu objawia się zwiększoną nadpobudliwością. Występują skurcze mięśni, nie tylko w czasie wysiłku fizycznego, ale też w czasie spoczynku. Skurcze są bolesne, dlatego uniemożliwiają nam odpoczynek a także przerywają sen. Niedobór magnezu to także skurcze mięśni objawiające się drżeniem, a nawet napady drgawkowe.

· Układ pokarmowy w chwili niedoboru magnezu narażony jest na skurcze mięśniówki gładkiej. W konsekwencji mogą pojawić się zaburzenia połykania, wywołane skurczem przełyku, a także bóle brzucha.

· Układ kostno – szkieletowy w przypadku braku magnezu może dojść do zmniejszenia gęstości mineralnej kości.

Hipomgnezemia wpływa także na funkcje psychiczne, ponieważ cierpimy na bezsenność, mamy słabą pamięć i koncentrację, jesteśmy nerwowi, nadpobudliwi, a także borykamy się z uczuciem lęku. Objawem niedoborem magnezu może być także łamliwość i wypadanie włosów i kruchość paznokci.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline