Maska antysmogowa w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Bartek M. Grudzień 12, 2018 Możliwość komentowania Maska antysmogowa w walce z zanieczyszczonym powietrzem została wyłączona
Maska antysmogowa w walce z zanieczyszczonym powietrzem






Polska zajmuje wysokie miejsce w rankingu państw europejskich, w których smog jest największy. Problemu nie wolno bagatelizować, ponieważ jakość powietrza ma bezpośrednie przełożenie na stan naszego zdrowia. Rosnąca popularność masek antysmogowych w tej sytuacji nie powinna więc dziwić – czym się kierować przy wyborze modelu dla siebie?

Jak działa maska antysmogowa?

Zadaniem maski antysmogowej jest filtrowanie pyłów PM10 oraz PM2,5, a tym samym ochrona naszego zdrowia przed szkodliwymi zanieczyszczeniami z powietrza. Maski tego typu są wykonane z materiału filtracyjnego, który stanowi barierę przed smogiem i pyłami budowlanymi.  Aby produkt był skuteczny, powinien zawierać wymienne filtry, być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i poddawany częstemu czyszczeniu. Jeśli powierzchnia materiału filtracyjnego jest brudna, może utracić swoje właściwości.

Czym się kierować przy wyborze maski antysmogowej?

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniej maski antysmogowej upewnij się, że będzie „wyłapywać” nawet niewielkie cząstki pyłu, które nie tylko osiadają się w płucach, ale i przedostają się do krwiobiegu. Warto wyposażyć się w produkt, który będzie zawierać także warstwę z węglem aktywnym, chroniącym przed zanieczyszczeniami gazowymi. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował listę skrótów i czynników na opakowaniu produktu lub masce, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

  • CE,
  • FFP1, FFP2, FFP3 – oznaczają klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3,
  • NR – półmaska jednorazowego użytku, maksymalny czas użytkowania to 8 godzin,
  • R – półmaska wielokrotnego użytku,
  • D – odporność na pył dolomitowy. Przydaje się w czasie remontów,
  • instrukcję dla użytkownika,
  • Rozmiar maski – musi być dopasowana do twarzy.

Gdzie kupić maskę antysmogową?

Maski antysmogowe dostępne są w sklepach budowlanych, online oraz w aptekach. Rozpiętość cenowa tego typu produktów jest bardzo duża i trzeba mieć na uwadze dodatkowy koszt w postaci filtrów.

Jak sobie pomóc w czasie smogu?

W chłodne i bezwietrzne dni, kiedy ryzyko smogu jest największe, monitoruj stan powietrza na przykład poprzez służącego do tego aplikacje. Wiedza na temat stanu powietrza w danym dniu pomoże Ci podjąć decyzję, czy możesz sobie pozwolić na zmianę planów i zostanie w domu. W drodze do szkoły czy pracy staraj się unikać ruchliwych ulic i zrezygnuj ze spacerów. Zaopatrz swój dom w rośliny oczyszczające powietrze (np. dracena, bluszcz pospolity, anturium, fikus, zielistka) i oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA H13 i węglowymi. Pamiętaj także o wzbogaceniu swojej diety w produkty z witaminami A, C, E oraz selenem.

Comments are closed.

Inline
Inline