Materac a chory kręgosłup – jaki materac wybrać?

Bartek M. Luty 2, 2018 Możliwość komentowania Materac a chory kręgosłup – jaki materac wybrać? została wyłączona
Materac a chory kręgosłup – jaki materac wybrać?


Wiele osób cierpi na bóle kręgosłupa, które swoją przyczynę znajdują między innymi w doborze nieodpowiedniego materaca do spania. W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać materac, który wpłynie na jakość naszego snu oraz zdrowia.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Istnieje wiele czynników oddziałujących negatywnie na nasz kręgosłup. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną występującego bólu. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn powodujących obolałość kręgosłupa.

Zbyt mała aktywność fizyczna

Nawał obowiązków sprawia, że większość z nas znaczną część dnia spędza w trybie siedzącym. W pracy zasiadamy do biurka lub do urządzenia, a po przyjściu do domu wygodnie rozkładam się na fotelu albo sofie. Dzieci oraz nastolatki po wielu godzinach w szkole zamiast wybrać się na spacer lub na basen siedzą przy biurku ucząc się na następny dzień. Niestety często zapominamy o tym, że takie zachowania są przyczyną stopniowego osłabienia mięśni, co skutkuje niewystarczającym wsparciem kręgosłupa. W efekcie tego dochodzi do obciążenia kręgów i dysków.

Nieprawidłowa postawa ciała

Wielu ludzi zapomina o tym jak ważna jest naturalna postawa ciała. Za każdym razem gdy pochylamy się czytając książkę albo w nieprawidłowy sposób zasiadamy przed telewizorem nasze plecy muszą bardzo ciężko pracować. Każde ułożenie ciała, które wymusza zmianę naturalnej krzywizny kręgosłupa powoduje zaburzenie pracy mięśni. Skutkiem tego ich poszczególne odcinki są nierównomiernie obciążone.

Nadmierne obciążanie kręgosłupa

Wydawać by się mogło, że schylanie się po drobny przedmiot nie ma dla naszego kręgosłupa żadnego znaczenia. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo istotne. Rzadko kiedy przykładamy uwagę do tego jaką przyjmujemy postawę sięgając po coś z ziemi. Zapominamy o tym, by mieć wyprostowane plecy i całą czynność wykonać dokładnie. Efektem finalnym tego złego nawyku jest nadmierne obciążanie kręgosłupa, co powodować może nieznośne bóle.

Źle dobrany materac

W łóżku spędzamy 1/3 czasu naszego dnia. Zdrowy sen regeneruje nasz organizm oraz ciało. Niestety często zdarza się tak, że kupujemy byle jaki materac, który powinien być dobrany idealnie pod nasze osobiste preferencje. Zarówno zbyt twarde jak i zbyt miękkie łoże jest najczęstszą przyczyną występowania bólów kręgosłupa.

Jak wybrać materac na chory kręgosłup?

Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim swoją wagą. Materace kategoryzowane są według ciężaru ciała człowieka. Dzięki temu można uzyskać twardość, która nie wpłynie negatywnie na nasz kręgosłup. Zbyt miękki materac powoduje zapadanie się osoby leżącej do środka, przez co plecy przyjmują identyczną pozycję jak byśmy leżeli na hamaku. Zaś zbyt duża twardość spowoduje nacisk pomiędzy dyskami, co skutkować może odrętwieniem kończyn oraz silnymi bólami kręgosłupa.

Drugim czynnikiem jest wypełnienia materaca. Dla osób zmagających się z chorym kręgosłupem najlepszym rozwiązaniem są materace piankowe termoelastyczne. Pozwalają one na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całym łóżku, przez co eliminuje się punkty nacisku. Pianka termoelastyczna nie ugina się w taki sposób, który może przyczynić się do nienaturalnego ułożenia kręgosłupa.

Podsumowanie

Osoby zmagające się z bólami kręgosłupa powinny wybrać materac, który dostosowany jest do ich wagi. Wypełniony powinien być on pianką termoelastyczną, która ze względu na swoje właściwości skutecznie niweluje wszelkiego rodzaju bóle.

MK
Materiał został przygotowany we współpracy z http://www.centrummateracy.com.

Comments are closed.

Inline
Inline