Mechanicznie, chemicznie bądź laserowo, czyli różne sposoby depilacji

Marcin Czerwiec 22, 2016 0
Mechanicznie, chemicznie bądź laserowo, czyli różne sposoby depilacji

Uwzględniając środki oraz narzędzia wykorzystywane do usuwania niepożądanego owłosienia, depilację można podzielić na mechaniczną, chemiczną oraz laserową. Warto jednak pamiętać o tym, że poszczególne metody mają nie tylko odmienny charakter, ale także przynoszą różne rezultaty. Jaki rodzaj depilacji da krótkotrwałe efekty, a który pozwoli cieszyć się gładką skórą przez długi czas?

Przy depilacji wybranych partii ciała, np. nóg lub pach, skuteczność zabiegu oraz dbałość o bezpieczeństwo skóry mają ogromne znaczenie. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście metoda, która gwarantuje obydwie wspomniane korzyści, a równocześnie zapewnia długotrwałe rezultaty. Nie każdy z dostępnych współcześnie sposobów usuwania niechcianych włosków może się jednak pochwalić takimi atutami. W związku z tym, przed przystąpieniem do depilacji warto omówić poszczególne metody.

Depilacja przy użyciu wosku płynnego lub twardego

Z depilacji woskiem korzystają dziś zarówno panie, jak i panowie. To jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych metod usuwania owłosienia, którą można zastosować praktycznie na każdej partii ciała. Po wykonaniu zabiegu efekt gładkiej skóry utrzymuje się zaś nawet przez kilka tygodni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wykonywaniu depilacji tego typu towarzyszy niekiedy problem z wrastaniem włosków (są one usuwane wraz z cebulkami).

Depilację woskiem można przeprowadzić przy użyciu substancji o różnej konsystencji: płynnej w puszce, twardej albo ciekłej w rolkach. Nietrudno zgadnąć, że każdy z wymienionych typów będzie się charakteryzował innym przebiegiem samego zabiegu. Do wosku w formie twardej niezbędne jest zastosowanie jednorazowej, drewnianej szpatułki. Z kolei substancja o płynnej konsystencji wymaga wykorzystania pasków do depilacji, np. papierowych, materiałowych lub fizelinowych.

Usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą wosku jest dostępne zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym. Niemniej, w drugim przypadku można z pewnością liczyć na to, że zabieg zostanie wykonany przez doświadczonego kosmetologa, ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo depilowanego obszaru. Ponadto, salony urody korzystają z wysokiej jakości preparatów do kuracji tego typu.

W okresie letnim dużą popularnością cieszy się depilacja woskiem marki Lycon. To idealne rozwiązanie na cieplejsze dni, gdy niemożliwe jest wykonywanie fotoepilacji przy użyciu lasera. Wysokiej jakości wosk, wykorzystywany do tego zabiegu, usuwa włoski wraz z cebulkami, dzięki czemu proces ich odrastania trwa zdecydowanie dłużej. Co więcej, regularna depilacja przyczynia się do osłabienia owłosienia – tłumaczy kosmetolog gabinetu Qclinique, Mariola Wolniak.

Mechaniczne usuwanie włosków

Wosk to nie jedyny środek, który znajduje zastosowanie przy usuwaniu zbędnego owłosienia. Wśród mechanicznych metod depilacji, nadal dużą popularnością cieszy się golenie maszynką lub korzystanie z elektronicznego depilatora. Jednakże, obydwie metody często wywołują podrażnienia skóry i po prostu są bolesne. W szczególności usuwanie włosków za pomocą depilatora, który je chwyta i wyrywa, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Środkiem o działaniu zbliżonym do wosku jest zaś pasta cukrowa. Depilacja przy jej zastosowaniu wywołuje mniej podrażnień naskórka. Rzadziej obserwuje się również wrastanie włosków. Niemniej, niektóre osoby mogą być uczulone na pastę cukrową, więc zabieg tego typu wywoła u nich reakcję alergiczną.

Preparaty chemiczne i rozpuszczanie kreatyny włosa

Depilacja chemiczna z pewnością ma wiele zalet. Przede wszystkim jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna. Co więcej, usuwanie włosków w ten sposób jest łatwe do wykonania, a sam zabieg nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do depilacji tego typu stosuje się preparaty chemiczne, które rozpuszczają włoski znajdujące się na powierzchni skóry (przy pomocy właściwości kwasu tioglikolowego). Producenci środków tego typu starają się również stale ulepszać formuły poszczególnych substancji, uzupełniając je o składniki łagodzące oraz nawilżające. Dzięki temu niektóre preparaty potrafią nawet dotrzeć do cebulek włosów, a następnie osłabić je i opóźnić proces odrastania. Depilacja chemiczna ma też jednak swoje wady.

Nie zapominajmy o tym, że preparaty do chemicznego usuwania włosków zawierają związki, które mogą działać drażniąco na skórę, a w niektórych sytuacjach wywołać nawet alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. W związku z tym, każdą substancję warto najpierw wypróbować na niewielkiej i niewidocznej partii ciała – zaznacza Mariola Wolniak.

Trwałe niszczenie mieszka włosowego

Depilacja laserowa jest kuracją, która cieszy się dużą popularnością w okresie przedwakacyjnym. I trudno się temu dziwić, gdyż seria zabiegów gwarantuje naprawdę długotrwałe efekty. Działanie lasera pozwala bowiem na zniszczenie mieszka włosowego wraz ze strukturami otaczającymi włoski – naczyniami, które doprowadzają substancje odżywcze. Niemniej, wykonywania fotoepilacji nie zaleca się w okresie letnim, gdy skóra jest najbardziej narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Depilacja laserowa może wtedy wywołać przebarwienia w partiach ciała poddawanych kuracji, a w niektórych przypadkach nawet poparzenia. Warto pokrótce opowiedzieć o tym, czym charakteryzuje się fotoepilacja przeprowadzana w salonie kosmetycznym.

Zabieg z zastosowaniem lasera zawsze poprzedza ocena rodzaju włosa oraz stanu skóry pacjenta. Kosmetolog najpierw przeprowadza wywiad, a następnie ustawia prawidłowe parametry urządzenia. Zaletą tego typu depilacji jest to, że już podczas jednej wizyty w salonie usuwa się od około 15 do 30 procent włosków, natomiast po całej kuracji – nawet do 90%. Profesjonalne wykonanie fotoepilacji daje trwałe efekty, jest mało inwazyjne i przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla pacjenta – wyjaśnia kosmetolog Qclinique.

Warto podkreślić, że korzystaniu z depilacji laserowej towarzyszy kilka istotnych zaleceń. Po pierwsze, ważny jest stan skóry w obszarach, które będą poddawane kuracji. Przeciwwskazaniem do wykonania fotoepilacji jest m.in. podrażnienie, zaczerwienienie, brak odpowiedniego nawilżenia, trądzik w formie ropnej czy też alergia. Ponadto, co najmniej przez miesiąc od momentu zakończenia kuracji należy zrezygnować z intensywnego opalania na słońcu oraz wizyt w solarium.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline