Metody na obniżenie cholesterolu

Redakcja Marzec 28, 2017 0
Metody na obniżenie cholesterolu






Wysokie stężenie cholesterolu we krwi może prowadzić do groźnych chorób, takich jak choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, a nawet udar mózgu. Jest wiele sposobów na obniżenie poziomu „złego” i podwyższenie „dobrego” cholesterolu.

Sport i zdrowy tryb życia

Dla organizmu niezwykle ważny jest cholesterol HDL, czyli tzw. dobra odmiana cholesterolu, którego powinno być jak najwięcej. Przeciwieństwem jest cholesterol LDL, którego powinno być jak najmniej. Istnieją różne metody, które pozwalają obniżyć stężenie „złego” cholesterolu, a tym samym zmniejszyć ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Aby utrzymać lub zwiększyć stężenie cholesterolu HDL, ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, powstrzymanie się od palenia papierosów, wysypianie  i unikanie stresu.

Aktywność fizyczna jest jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie cholesterolu LDL. Uprawianie sportu nie wpływa wyłącznie na kondycję serca, ale pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów oraz ograniczenie ryzyka otyłości czy nawet depresji. Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości danej osoby oraz wykonywane regularnie.

Jedzenie ryb, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 obniża ciśnienie krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju blaszki miażdżycowej. W szczególności warto jeść łososia, pstrąga, halibuta, makreli i sardynek. Dla osób, które nie lubią ryb, dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów zawierających kwasy omega 3 lub włączenie do diety siemienia lub oleju lnianego.

Naturalne sposoby redukcji cholesterolu

Cebula, szczypiorek i czosnek stymulują wzrost bakterii probiotycznych w jelitach. Są naturalnymi suplementami pomagającymi na obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica czy cieciorka zawierają błonnik i białko. Wprowadzone do codziennego menu pomagają dbać o właściwe stężenie cholesterolu. Również orzechy włoskie, laskowe, migdały, ale też orzeszki ziemne mają dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomagają w utrzymaniu sprawnie działających naczyń krwionośnych. Ze względu na wysoką kaloryczność orzechów, należy uważać na ich ilość w dziennym spożyciu, ograniczając ją do dwóch łyżek stołowych.

Zamiast oleju, warto wprowadzić do jadłospisu oliwę z oliwek. Zaleca się stosowanie oliwy z oliwek extra virgin, z pierwszego tłoczenia. Można ją dodawać do sałatek i warzyw oraz smażenia w niskich temperaturach czy duszenia chudego mięsa.

Co prawda jajka same w sobie zawierają cholesterol, ale lizyna, jeden z podstawowych aminokwasów,  znajdująca się w żółtku może wpływać korzystnie na stężenie cholesterolu we krwi. Zaleca się spożywanie jajek wyłącznie  na miękko, do dwóch dziennie i pochodzących od kur z wolnego wybiegu. Ścięte jajko nie zawiera lizyny, dlatego należy unikać jedzenia jajek na twardo i w formie jajecznicy.

Niewielka ilość czerwonego wina raz na dwa dni pomaga podwyższyć cholesterol HDL. Dzieje się tak dzięki zawartości polifenoli, które hamują procesy zapalne w naczyniach krwionośnych oraz powstawanie zakrzepów, a przede wszystkim upłynniają przepływ krwi oraz dostarczają sercu tlen.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline