Miły i aktywny wypoczynek nad wodą – propozycje

Marcin Październik 6, 2015 0
Miły i aktywny wypoczynek nad wodą – propozycje





Kiedy lato w pełni, temperatura na zewnątrz potrafi sięgnąć w naszym kraju ponad 30 stopni Celsjusza. Naturalnym jest więc nasz odruch, by w takie dni zapewnić sobie dodatkowe możliwości ochłodzenia ciała.

Ważne jest oczywiście by spożywać dużo płynów – najlepiej niesłodzonych i niegazowanych, gdyż to dzięki nim nasze ciało wytwarza pot i może w pewnym stopniu zmniejszyć swoją temperaturę. Jednym z popularniejszych sposobów jest tu jednak kąpiel w jeziorze, morzu lub wizyta na miejskim basenie. Tutaj też mamy o wiele więcej opcji aktywnego wypoczynku, dlatego warto z nich skorzystać póki lato na to pozwala. Jak więc schłodzić ciało i jednocześnie dobrze się bawić? Rozwinięcie tego tematu znajdziesz poniżej.

Pływanie

By przemieszczać się na lądzie chodzimy (lub jeździmy), by to samo robić w wodzie pływamy, czyli kontynuujemy to co praktykowano już 4000 lat temu w starożytnym państwie egipskim. Różnica polega tu jednak na tym, iż ta umiejętność w dawnych czasach służyła ochronie własnego życia, dziś jednak jest to w większości temat zogniskowany wokół nadwodnej rekreacji. To co zmieniło się przez wieki minione to także waga nabycia tej umiejętności, gdyż w dawnych czasach przed naszą erą pływanie stawiane było w hierarchii ponad umiejętnością pisania i czytania, dziś jest wręcz na odwrót. Wygraliśmy walkę z analfabetyzmem, jednak często nawet dorośli ludzie nie potrafią skutecznie utrzymać się na wodzie. Pływanie to dziś także dyscyplina sportu, która wymaga wiele zaangażowania i ciągłego treningu ciała. Wykształciły się nawet rozmaite style pływackie, w których można naturalnie konkurować z innymi. Jest to dość popularne nawet w środowisku osób niepełnosprawnych. Taka forma wypoczynku buduje i wzmacnia mięśnie, a ponadto hartuje wydolność układu oddechowego, nie obciążając jednocześnie ludzkiego szkieletu. Ten rodzaj aktywności stosuje się nawet podczas rehabilitacji.

Nurkowanie

Bogactwo środowiska naturalnego od wieków skłania człowieka do jego eksploracji. Oczywiście większy dostęp mamy do tego co na lądzie (choć to nie reguła), ale podziwianie podwodnej fauny i flory nie jest tu daleko w tyle. Ze względu na trudniejszy dostęp, to co skrywa tafla wody staje się wręcz pociągającą tajemnicą, którą człowiek chce koniecznie poznać. Dlatego też nurkowanie to jeden z rodzajów wypoczynku nad wodą – to takie zwiedzanie, połączone z zabawą. Problemem jest jedynie nasz brak skrzeli oraz ciśnienie, które uniemożliwia nam zbyt głębokie zejście pod wodę. Nurkowanie ma też kilka rodzajów:

  • snorkeling (pływanie z maską i rurką do oddychania, tuż pod powierzchnią wody),
  • freediving (nabieramy powietrza i szybko nurkujemy na bezdechu starając się wytrzymać jak najdłużej pod wodą; im częściej to robimy tym powierzchnia naszych płuc się zwiększa, a dzięki temu także odstępy pomiędzy kolejnymi wdechami),
  • płetwonurkowanie (pełen osprzęt, który umożliwia rekreacyjne zejście pod wodę na głębokość do 40 m),
  • nurkowanie we wrakach i podwodnych jaskiniach (wymaga odbycia odpowiedniego kursu)

Narty wodne

Czy to zima, czy też lato okazuje się, że na narty zawsze jest odpowiednia pora. Nie tylko śnieg jest odpowiedni, by ślizgać się po jego powierzchni, gdyż także tafla wody i odpowiednia prędkość mogą nam dać podobną frajdę. Ważne jest jedynie by mieć dostęp do motorówki i w miarę dużego akwenu wodnego, gdzie woda nie tworzy fal (jezioro, zatoka itp.). Narciarstwo wodne to także dyscyplina sportu, w której zawodnicy osiągają prędkość od 50-60 km/godz. Nie jest to łatwa zabawa i może zdarzyć się, że na początku zaliczymy kilka upadków, jednak kiedy osiągniemy

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Sporty-Wodne.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline